Abba

Abba to szwedzki zespół popowy, założony w 1972 roku i rozwiązany 10 lat później. Nazwa zespołu pochodzi od pierwszych liter imion członków grupy: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus oraz Anni-Frid Lyngstad.

Przełom kariery nastąpił na konkursie Eurowizji w 1974 roku. Po zwycięstwie zespół rozpoczął trasę koncertową po Europie oraz występy w programach telewizyjnych. Największymi hitami Abby stały się takie piosenki jak: „Waterloo”, „Mamma Mia”, „Dancing Queen” czy „Thank You for the Music”. Szwedzki zespół wydał 8 albumów studyjnych, 73 single oraz 33 teledyski, a na świecie sprzedano ponad 370 milionów płyt.

W Polsce zespół Abba pojawił się jedynie w 1976 roku, podczas którego Telewizja Polska nagrała program telewizyjny „ABBA w Studiu 2”. Pierwszy raz po ponad dwudziestu latach pełen skład zespołu spotkał się podczas premiery filmu opartego na musicalu „Mamma Mia!”, inspirowanego utworami zespołu.

Wikipedia*:
ABBA – szwedzki zespół muzyczny grający muzykę pop, założony w 1972 roku przez Anni-Frid Lyngstad, Benny'ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog. Działalność muzyczna grupy przypada na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych. Przyjęta w 1973 roku nazwa zespołu jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion wokalistów. Zespół ABBA uważany jest za jedną z bardziej znaczących na rynku oraz kasowych formacji muzycznych w historii, sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie. W 1974 roku grupa wygrała 19. Konkurs Piosenki Eurowizji z przebojem „Waterloo”, zapewniając... więcej »

*Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania. Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

 Abba — WATERLOO Abba — RING RING Abba — THE ALBUM Abba — ARRIVAL

komentarze do Abba