Andrzej Piaseczny

Andrzej Piaseczny, znany też jako Piasek, urodził się 6 stycznia 1971 roku w Pionkach. Karierę rozpoczął w 1992 roku, kiedy to związał się z zespołem Mafia. Artysta współpracował także z Robertem Chojnackim przy albumie „Sax & Sex”, z którego pochodzi śpiewany przez Piaska utwór „Prawie do nieba”.

W 1998 roku ukazała się płyta „Piasek”, będąca pierwszym solowym krążkiem wokalisty. Album w ciągu zaledwie kliku miesięcy zyskał status platyny, a pochodzące z niego hity „Mocniej!” i „Jeszcze bliżej” śpiewała cała Polska. Kariera Andrzeja Piasecznego nabrała rozpędu; artysta nagrał w duecie z Natalią Kukulską dwie piosenki do animowanego filmu „Magiczny Miecz”, zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlsham oraz reprezentował Polskę na Eurowizji. W międzyczasie ukazał się także drugi album wokalisty, zatytułowany „Popers”, promowany koncertem „Piasek i przyjaciele”. W 2003 roku została wydana kolejna płyta — „Andrzej Piaseczny”, a w 2005 roku ukazał się album „Jednym tchem”. W tym samym roku artysta osiągnął także sukces na Festiwalu w Sopocie, gdzie utworem „Z głębi duszy” wyśpiewał sobie Bursztynowego Słowika.

Rok 2008 przyniósł nowy album, podsumowujący już 15-letnią karierę Andrzeja Piasecznego. Promowany kawałkiem „15” krążek zyskał status platyny. Także następna płyta — „Spis Rzeczy Ulubionych”, pokryła się kilkukrotną platyną. Ostatnie lata to szereg zdobytych nagród; 2009 rok — Super Jedynki w kategoriach Artysta Roku, Przebój Roku oraz Super Występ, 2010 rok — Telekamera w kategorii Muzyka, Złoty Dziób za krążek „Spis Rzeczy Ulubionych”, statuetka na festiwalu TopTrendy Sopot 2010 i nagroda Gentelmena Roku 2010.

Ostatnie przeboje Andrzeja Piasecznego także okazały się wielkimi hitami. Wszystkim dobrze znana jest piosenka „Śniadanie do łóżka” i „Chodź, przytul, przebacz”. 23 stycznia 2012 premierę miał siódmy solowy album artysty „To, co dobre”, który promował kawałek „To co dobre, to co lepsze”.

Wikipedia*:
Andrzej „Piasek” Piaseczny (ur. 6 stycznia 1971 w Pionkach) – polski piosenkarz, autor tekstów i aktor, a także osobowość telewizyjna. Były wokalista zespołu Mafia, Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W latach 1997-2010 występował w serialu Złotopolscy, w którym grał postać piosenkarza Kacpra "Górniaka" Złotopolskiego. Muzyczną karierę solową rozpoczął w 1998 roku. W tym samym roku wystąpił w duecie z Natalią Kukulską, z którą nagrał piosenkę "Jesteś blisko mnie", a także wydał solowy singiel "Znam drogę swą" wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu Magiczny miecz - Legenda Camelotu. W 2001... więcej »

*Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania. Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

 Andrzej Piaseczny — SPIS RZECZY ULUBIONYCH Andrzej Piaseczny — Piasek Andrzej Piaseczny — Andrzej Piaseczny Andrzej Piaseczny — 15 DNI

komentarze do Andrzej Piaseczny