Antonio Vivaldi

Antonio Lucio Vivaldi – urodzony 04.03.1678 roku w Wenecji; włoski kompozytor, skrzypek, pedagog, dyrygent, a także duchowny.

Uważany za jednego z najwybitniejszych skrzypków włoskich XVIII wieku, Vivaldi, już za życia cieszył się niebywałą popularnością i uznaniem.

Na kartach historii zapisał się jako mistrz concerto grosso – popularnej formy muzyki barokowej, a także jako autor niemal stu oper.

Dla miłośników muzyki Vivaldi, to, przede wszystkim, autor koncertów instrumentalnych, spśród których najbardziej znanym jest koncert skrzypcowy „Cztery pory roku”.

Wikipedia*:
Antonio Lucio Vivaldi zwany Il Prete Rosso, co po polsku znaczy "Rudy Ksiądz" (ur. 4 marca 1678 w Wenecji, zm. 28 lipca 1741 w Wiedniu) – włoski skrzypek i kompozytor, kapłan katolicki. Antonio Vivaldi urodził się w Wenecji. Jego ojciec, początkowo cyrulik z zamiłowaniem muzycznym, był skrzypkiem, który ostatecznie znalazł zatrudnienie w orkiestrze bazyliki św. Marka. To od niego młody Vivaldi uczył się gry na tym instrumencie. W wieku 25 lat otrzymał święcenia kapłańskie. We wrześniu 1703 rozpoczął pracę jako nauczyciel gry na skrzypcach w sierocińcu dla dziewcząt Ospedale della Pietà, dla którego... więcej »

*Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania. Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

 Antonio Vivaldi — L'Estro Armonico Op. 3 Antonio Vivaldi — ESSENTIAL CLASSICAL CHILLOUT Antonio Vivaldi — La Stravaganza, Op. 4 Antonio Vivaldi — Cztery pory roku

komentarze do Antonio Vivaldi