Czesław Niemen

 Czesław Niemen — CZY MNIE JESZCZE PAMIĘTASZ Czesław Niemen — Czas jak rzeka - Zlota kolekcja Czesław Niemen — SUKCES Czesław Niemen — SEN O WARSZAWIE

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Czesław Niemen" online

Czesław Niemen – jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów, kompozytorów i instrumentalistów – urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzyki 16 lutego 1939 roku. Swój pseudonim artystyczny, a później również nazwisko – Niemen – przyjął od rzeki Niemen, płynącej w pobliżu miejsca urodzenia. Debiutował jako piosenkarz śpiewając ballady oraz utwory rockowe, big-beatowe i rock and rollowe. Pierwsze sukcesy odniósł występując z zespołami Czerwono-Czarni oraz Niebiesko-Czarni. Pierwszym z wielkich hitów Niemena był utwór „Pod Papugami”.

W roku 1967 Czesław Niemen wystąpił z piosenką „Dziwny jest ten świat” na festiwalu w Opolu i tam w zasadzie rozpoczęła się jego wielka, międzynarodowa kariera, której owocem były m.in. przeboje „Wspomnienie”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” (nagrana z zespołem Akwarele) oraz „Sen o Warszawie”.

Muzyka Czesława Niemena to ciągłe eksperymenty – od rocka progresywnego i psychodelicznego, przez muzykę elektroniczną, aż po jazz-rock. Grał, komponował, artysta zajmował się też m.in. sztukami wizualnymi i pisał felietony. Wybrany wykonawcą wszech czasów w plebiscycie Polityki w roku 1999, Niemen zmarł w roku 2004 w Warszawie w wyniku choroby.

  • Podobne
  • Fani
  • Teledyski

Komentarze