Czesław Niemen

Czesław Niemen – jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów, kompozytorów i instrumentalistów – urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzyki 16 lutego 1939 roku. Swój pseudonim artystyczny, a później również nazwisko – Niemen – przyjął od rzeki Niemen, płynącej w pobliżu miejsca urodzenia. Debiutował jako piosenkarz śpiewając ballady oraz utwory rockowe, big-beatowe i rock and rollowe. Pierwsze sukcesy odniósł występując z zespołami Czerwono-Czarni oraz Niebiesko-Czarni. Pierwszym z wielkich hitów Niemena był utwór „Pod Papugami”.

W roku 1967 Czesław Niemen wystąpił z piosenką „Dziwny jest ten świat” na festiwalu w Opolu i tam w zasadzie rozpoczęła się jego wielka, międzynarodowa kariera, której owocem były m.in. przeboje „Wspomnienie”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” (nagrana z zespołem Akwarele) oraz „Sen o Warszawie”.

Muzyka Czesława Niemena to ciągłe eksperymenty – od rocka progresywnego i psychodelicznego, przez muzykę elektroniczną, aż po jazz-rock. Grał, komponował, artysta zajmował się też m.in. sztukami wizualnymi i pisał felietony. Wybrany wykonawcą wszech czasów w plebiscycie Polityki w roku 1999, Niemen zmarł w roku 2004 w Warszawie w wyniku choroby.

Wikipedia*:
Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek. - Życiorys - - Dzieciństwo i wczesna młodość - Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w ówczesnym województwie nowogródzkim (obecnie Białoruś). Jego rodzicami byli Anna z domu Markiewicz (1897–1986) i Antoni Wydrzycki (1896–1960), wykonujący liczne prace rzemieślnicze, m.in. strojenie fortepianów, naprawa zegarów. Miał siostrę... więcej »

*Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania. Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

 Czesław Niemen — Dziwny Jest Ten Swiat Czesław Niemen — Dziwny jest ten świat Czesław Niemen — Enigmatic Czesław Niemen — Czas jak rzeka - Zlota kolekcja

komentarze do Czesław Niemen