Radio Kolędy

 Bogusław Mec — PO KOLĘDZIE Golec Uorkiestra — Nieziemskie granie dla Ciebie Panie Maryla Rodowicz — 12 NAJPIĘKNIEJSZYCH KOLĘD Krzysztof Krawczyk — Tradycyjne polskie koledy

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio Kolędy online

W obecnych czasach kolędy to pieśni śpiewane w okresie zbliżającego się Bożego Narodzenia jak i podczas tego Święta. Zwykle są utrzymane w ciepłym i radosnym tonie, w końcu dotyczą narodzin Pana Jezusa. Głównym ich motywem są wątki religijne i rodzinne. Inaczej jest w przypadku pastorałek, których głównym wątkiem są sprawy dnia codziennego. W przeciwieństwie do kolęd, pastorałki nie są śpiewane podczas mszy bądź innych nabożeństw kościelnych. W Polsce najpopularniejszymi wykonawcami kolęd są: Maryla Rodowicz, Jacek Wójcicki, Olga Szomańska & Maciej Miecznikowski, Edyta Geppert, Golec uOrkiestra, Zdzisława Sośnicka, Ewa Bem i wiele innych. Kolędy w ich wykonaniu są niezwykle melodyjne i zapadające w pamięć.

Etymologia i geneza kolędy

Kolęda wywodzi się z łacińskiego słowa calendae, oznaczającego „pierwszy dzień miesiąca”. Słowianie rozumieli to jako pierwszy dzień roku, natomiast chrześcijanie z pierwszym dniem narodzin dzieciątka bożego. Pieśń jest utworem radosnym, powitalnym i chwalebnym względem Jezusa oraz gospodarzy, którzy goszczą nas w swoich domach. Początkowe pieśni były zaczerpnięte z Ewangelii, głównie św. Łukasza i św. Mateusza. Pieśni ze względu na swoje znaczenie są bardzo radosne, pogodne i melodyjne. Ich słowa oraz refren posiadają proste i melodyjne konstrukcje, tak by każdy mógł z łatwością je zaśpiewać. W części polskich domostw, śpiewa się je podczas wieczerzy 24 grudnia.

Kolędy w Polsce

Historia kolęd na terenach Polski sięga kilku wieków wstecz. Pierwsza kolęda w Polsce, prawdopodobnie pochodzi z 1424, a rozpoczyna się słowami „Zdrów bądź, królu anielski”. Ich popularność w znacznym stopniu wzrosła na przełomie XVII/XVIII wieku, kiedy zaczęto je śpiewać w okresie około Bożo Narodzeniowym. Wielu znanych poetów napisało kolędy, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Ich autorami są: Franciszek Karpiński, Zygmunt Noskowski, Fryderyk Chopin, Mikołaj Sęp Szarzyński czy Feliks Nowowiejski. Obecnie znanych nam jest ponad 500 kolęd i pastorałek, a do najpopularniejszych możemy zaliczyć: „Dzisiaj w Betlejem”, „Pasterze mili”, „Mędrcy świata Monarchowie”, „Lulajże Jezuniu”, „Chrystus się rodzi” czy „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Wielu polskich artystów zaczęło wykonywać i przerabiać tradycyjne brzmienia pieśni, grając koncerty bądź nagrywając całe albumy z okolicznościowymi utworami.

 • Podobne
 • Teledyski
 • Więcej »

 • 💓💜New__2018_whats_app_status_Ankhia dy kol 💟💝💘
  Mr KoL VS Dy Bek.MP4
  Akhiyan nu rehn dy akhiyan dey kol kol #song Atif Aslam Cover by Hammad nomo
  Akhhyan nu rehn Dy akhhyan Dy kol
  Akheyan nu rehn dy akheyan dy kol
  Dill dy kol ni an dena
  Jalian dy kol khalona wah wah subhanallah by MUDASsIR HAMDANI
  Mahesh saajan jagran garhshankar dy kol villg att posi
  Babay Dy Kol Ja K_Markazi Matmi Dasta Rawalpindi
  Dholna Vass AkhaN Day Kol Vay_Naseebo Lal_Live & Film Versions
  Akhiyan dy kol teri Wasdi A photo jehri bar Bar | sad Song
  Akhiyaan Nu Rehen Dy Ankhiyaan De Kol Kol Lyrical Video By Quratulain Baloch
  Kol Yasu Dy Aja Bandaya
  Akiya dy kol sad song
  Atif Aslam Copy| Ankhian dy kol kol |
  Akhiya Nu ren Dy akhiya dy Kol Kol By azeem john
  Akhiyan nu rahn dy akhiyan dy kol kol status song guru randhawa
  Vass Way Dhola TooN AkhiaN Day Kol Kol
  Akhian de kol teri asdiya photo Jedi bar bar nena nu rulave_ Happy Raikoti new song 2018
  Aaja mere dil de kol💕
  Vass Way Dhola TooN AkhiaN Day Kol Kol_Humera Arshad Live
  Zalma koka kol pela dy
  Akhiyan nu raan dy Akhiyan dy kol kol
  akhiyaan nu rehan dy akhiyaan de kol
  Fazla wala takht dy kol masih geet

Komentarze słuchaczy radia Kolędy