Piosenki świąteczne

Święta Wielkanocne i Święta Bożego Narodzenia to okres bardzo rodzinny, wówczas to mamy możliwość poświęcić więcej czasu naszym najbliższym. Szczególnie w Boże Narodzenie towarzyszą temu piosenki świąteczne, które śpiewamy zarówno podczas przygotowań do wigilijnej kolacji, jak również w jej trakcie. Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje takich utworów, jak też wzbogaciliśmy listę o piosenki wojskowe i piosenki patriotyczne.

Świąteczne przeboje

Jedną z najbardziej znanych piosenek, która kojarzy nam się z okresem świątecznym jest „All I Want for Christmas is You”. Stała się ona już praktycznie hymnem, bez którego nie wyobrażamy sobie tego wspaniałego okresu w roku. Rozbrzmiewa zarówno w sklepach i centrach handlowych, jak też w telewizji i naszych domach. Czy znasz jej historię?

Tekst piosenki został napisany przez wokalistkę Marię Carey, która również wykonywała ten utwór. Znalazła się ona w pierwszej 10 wielu list przebojów na całym świecie. Żadne inne piosenki świąteczne nie są tak znane i rozpoznawalne jak „All I Want for Christmas is You”. Wprowadza nas ona w wyjątkowy świąteczny nastrój, dzięki niej możemy święta poczuć jeszcze bardziej i pomimo że niekiedy brakuje w grudniu zimowej scenerii, łatwiej jest nam przeżywać ten okres tak, jak pamiętamy z dziecięcych lat. Ciekawostką jest, że pod koniec 2006 roku utwór ten stał się najlepiej sprzedającym się dzwonkiem-kolędą w całej historii list amerykańskich i jest ulubioną piosenką świąteczną Brytyjczyków. W Polsce również zyskała ogromną popularność i od wielu lat znajduje zaszczytne wysokie miejsce na zimowej playliście.

Polskie piosenki świąteczne

Również polscy wykonawcy mogą pochwalić się bogatym dorobkiem piosenek, które nawiązują do świątecznej atmosfery. Playlista największych hitów na Boże Narodzenie jest niezwykle długa. Warto wyróżnić takie utwory, jak:

  • Pectus „Kolęda dwóch serc”
  • Blue Cafe „Święta w nas”
  • De Su „Kto wie”
  • Ania Szarmach „Coraz bliżej święta”
  • Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak „Pada śnieg”

Trudno sobie wyobrazić bez nich święta. Obok kolęd piosenki świąteczne stanowią jedne z najchętniej słuchanych utworów w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Piosenki patriotyczne – opowieści o naszej ojczyźnie

Polskie piosenki świąteczne, które są obecnie wykonywane przez polskich artystów już budują nasz dorobek kulturowy. Są jednak takie, które już do niego należą, wśród nich są piosenki patriotyczne i piosenki wojskowe. Opowiadają one o ważnych wydarzeniach z dziejów Polski, nawiązują do wydarzeń z 11 listopada i 3 maja. Wzbogacają uroczystości szkolne i wydarzenia kulturowe, które odbywają się szczególnie w większych miastach. Proponowane przez nas piosenki patriotyczne mogą być inspiracją dla wszystkich tych, którzy zajmują się organizacją podobnych uroczystości. Większość z nich jest znana, jednak niektóre z nich zostały już zapomniane, a są doskonałą lekcją historii szczególnie dla młodszego pokolenia. Warto przypomnieć sobie, jak wyglądały dzieje naszej ojczyzny oraz oddać cześć tym, którzy walczyli za naszą wolność i niepodległość.

Piosenki świąteczne