Polskie piosenki

Perfekt, Myslovitz, Budka Suflera, Anita Lipnicka czy Agnieszka Chylińska to tylko przykłady polskich artystów, bez których nie wyobrażamy sobie sylwestra, wesela i wszystkich innych imprez, gdzie muzyka odgrywa bardzo ważną rolę. Pomimo, że doceniamy artystów zagranicznych, to nadal najchętniej słuchamy polskie piosenki, które są nam bliższe, są częścią naszych wspomnień i nierzadko to one łączą pokolenia.

Stare polskie piosenki – wehikuł czasu

Są takie utwory, które pomimo że mają już kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, wciąż żyją i nawet młodsze pokolenia chętnie do nich powracają. Lata 70.,80. i 90. to czas, kiedy w Polsce powstawały jedne z najlepszych zespołów, których piosenki trafiały na pierwsze miejsca list przebojów - nie tylko w Polsce.

Stare polskie piosenki wykonywane były przez artystów, z których duża część nadal jest ceniona na polskiej scenie muzycznej. Warto przy tej okazji wspomnieć o takich zespołach, jak Wilki, Perfekt, Raz Dwa Trzy, T. Love, Golden Life czy też wykonawcach tj. Kayah, Maryla Rodowicz, Edyta Bartosiewicz, Agnieszka Chylińska i Bogusław Mec. To artyści, którzy podbili serca wielu miłośników dobrej muzyki również za granicą, nadal mają tysiące, a niekiedy miliony odsłon na youtube. Piosenki polskie mają jeszcze jedną dużą wartość – teksty niosą często głębokie przesłania. Zmuszają nas do refleksji i przemyśleń, wzruszają, bawią i cieszą. Są to piosenki o szczęśliwej, jak też tej raniącej miłości, niekiedy to osobiste wyznania samego wykonawcy. Zdarzają się też piosenki polskie, które stają się hitami lata. To właśnie w tym czasie muzyki słuchamy częściej i wybieramy te charakteryzujące się optymizmem, radością i oczywiście taneczną muzyką.

Współczesne przeboje polskich wykonawców

Młodzież, pomimo że z przyjemnością sięga po starsze przeboje, to przede wszystkim słucha najnowszych hitów. Inspiracji szuka w Internecie, jak też w radio i oczywiście na wakacyjnych imprezach. W ostatnim roku królowały takie hity, jak: „Zabiorę nas” Cleo, „Tamta dziewczyna” Sylwii Grzeszczak, „Przez twe oczy zielone” Zenona Martyniuka, „Error” Natalii Nikiel, „Królowa Łez” Agnieszki Chylińskiej i „Kamień z napisem Love” zespołu Enej. Można jednak zauważyć, że część z tych hitów powstała wcześniej, nadal jednak nie schodzą z pierwszych miejsc list przebojów.

Dużą popularnością cieszą się również polskie piosenki 2014, a wśród nich „Tajna misja” Ewy Farny, „We mgle” Eweliny Lisowskiej, „Nieśmiertelni” Juli, „Wstaję” i „Na chwilę” Grzegorza Hyżego, a także „Nic do stracenia” Mrozu feat. Sound'n'Grace. Wciąż można te utwory posłuchać w Internecie bądź radio. Można przypuszczać, że młode pokolenie polskiej sceny muzycznej może dołączyć do takich artystów, jak Myslovitz czy Edyta Bartosiewicz, którzy pomimo już wielu lat twórczości, nadal są obecni w naszych wspomnieniach i mogą konkurować z nowszymi przebojami.

A jak będzie w tym roku? Wśród naszych propozycji jest już kilka przebojów 2017!

Polskie piosenki