Smutne piosenki

Dlaczego słuchamy smutnych piosenek? Czy sprawia nam to przyjemność czy może chcemy odnaleźć w nich jakieś wskazówki, jak mamy postępować w sytuacji, która wydaje nam się bez wyjścia. Najczęściej to smutne piosenki o miłości towarzyszą nam w takich momentach. Artyści wyznają w nich często bardzo osobiste uczucia, które są nam bliskie. Możemy się wówczas poczuć bardziej zrozumiali, że nie jesteśmy w tym problemem sami, że nie tylko nas ktoś opuścił i nas zranił.

Smutne piosenki o miłości – rozterki, pożegnania i rozstania

Czy zastanawiasz się na tym, o czym są piosenki, których tak często słuchasz, które towarzyszą Ci na co dzień lub w szczególnych chwilach? Romantyczne piosenki mogą być zarówno radosnym i wzruszającym wspomnieniem, jak również smutną historią niespełnionej miłości. Wiele z nich ma bardzo głębokie przesłanie, dla samego wykonawcy ich wykonywanie może być związane z ogromnymi emocjami. Skoro te piosenki są smutne, to czy warto ich słuchać, kiedy również nam towarzyszy nie najlepszy humor?

Piosenki romantyczne już niejednej osobie pomogły po rozstaniu, zranieniu i odejściu. Mając możliwość utożsamiania się z kimś, kto czuje to, co my, jest w takiej samej sytuacji, co my, cierpi tak samo, jak my, łatwiej jest nam pogodzić się z naszym losem. Szybciej wtedy zaczynamy dostrzegać to, co pozytywne i wracamy do naszej codzienności. Nawet smutne piosenki o miłości mogą nas wiele nauczyć – jak się nie poddawać, jak uwierzyć w siebie i jak iść dalej do przodu.

Na playliście piosenek romantycznych nie powinno zabraknąć:

  • Maroon 5 – „Sweetest Goodbye”
  • Placebo – „Song To Say Goodbye”
  • Happysad – „To Koniec”
  • Patrycja Markowska – „Pożegnanie”
  • Edyta Bartosiewicz – „Zatańcz Ze Mną”

Może i uronisz przy nich łzę lub dwie, ale łatwiej jest zaakceptować przykry fakt, kiedy mamy świadomość, że nie jesteśmy sami.

Smutne piosenki poprawiają humor?

Okazuje się, że smutne piosenki o miłości mogą poprawiać humor. Jak to możliwe, kiedy słuchamy: „Gdy Ciebie zabraknie
I ziemia rozstąpi się, w nicości trwam
Gdy kiedyś odejdziesz
Nas już nie będzie i siebie nie znajdziesz też...”.

Potwierdziły to jednak badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców. Analizie reakcji emocjonalnych poddano 2500 osób. W ankietach wykazali oni, że podczas słuchania smutnych utworów odczuwali komfort i przyjemność. W innym badaniu, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Scientific Reports, wynika, że płacz podczas słuchania piosenek smutnych i przygnębiających zapewnia nam uczucie odprężenia. Jest pewnego rodzaju rozładowaniem złych emocji, uwolnieniem się od tego ciężaru, który nie pozwala nam zacząć znowu myśleć pozytywnie.

Piosenki romantyczne mogą być smutne i optymistyczne. Łączy je jedno – są o miłości – jedne o spełnionej i idealnej, drugie o tej, która jest źródłem bólu i cierpienia. Muzyka to jednak najlepszy lek na smutek, dlatego polecamy romantyczne piosenki, które przeniosą Cię w inny wymiar rzeczywistości, pozwolą inaczej spojrzeć w przyszłość, odprężyć się, a może nawet zakochać...

Piosenki melancholijne