Tłumaczenie piosenki

Tłumaczenie tekstów piosenek, podobnie jak tłumaczenie utworów literackich, zarówno w prozie, jak i w poezji, nie jest prostym zadaniem do zrealizowania. Gdy chcemy jednak dowiedzieć się o tym, o czym śpiewają nasi ulubieni artyści, mamy kilka propozycji. Sprawdź je z nami!

Tłumaczenia piosenek na język polski – gdzie ich szukać?

Gdy chcesz od razu dowiedzieć się, o czym śpiewa artysta, którego muzyka bardzo ci się podoba, możesz natychmiast sprawdzić to w internecie. W sieci znajdziemy wiele różnych stron ze słowami piosenek nie tylko śpiewanych w języku angielskim, ale również w wielu innych językach.

Aby znaleźć tłumaczenie piosenki, wystarczy tylko wpisać do wyszukiwarki internetowej wykonawcę oraz nazwę utworu, który chcemy znaleźć. W ten sposób będziemy mogli szybko wyszukać słowa oraz tłumaczenie piosenki, która nas interesuje. Najłatwiej znajdziemy informacje o piosenkach, które są najbardziej popularne. To właśnie one są najczęściej tłumaczone. Jeżeli interesuje nas tłumaczenie jakiegoś mniej znanego utworu, w takim przypadku może się okazać, że nie zostało ono przygotowane.

Tłumaczenia, które możemy znaleźć w internecie, przygotowywane są przede wszystkim przez fanów konkretnych twórców i zespołów. Wobec tego musimy pamiętać o tym, że nie zawsze są one bardzo dokładne. Mogą zdarzyć się również błędy, których nie dostrzeżemy wtedy, gdy nie znamy danego języka obcego, z którego tłumaczenie piosenki było wykonane. Wobec tego warto podchodzić do nich z rezerwą i traktować raczej jako interpretację niż jako dosłowne tłumaczenie.

Jak tłumaczyć teksty piosenek samodzielnie?

Samodzielne tłumaczenie piosenek nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim potrzebna będzie nam znajomość danego języka obcego, z którego chcemy tłumaczyć teksty. Wprawdzie mamy do dyspozycji specjalne translatory w internecie, gdzie po wklejeniu słów można od razu otrzymać tłumaczenie. Musimy jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia ze szczególnego rodzaju utworem literackim, którego nie powinniśmy traktować słowo w słowo. Wobec tego nie podają nam one dokładnego tłumaczenia.

Najlepiej wobec tego samemu przygotować dla siebie tłumaczenia piosenek, gdy znamy dany język obcy. W tym celu będziemy potrzebowali słownika, aby sprawdzać w nim znaczenie poszczególnych słówek. Możemy wykorzystać też słowniki dostępne w internecie. Przy tłumaczeniu musimy pamiętać o tym, że w językach obcych, podobnie jak w języku polskim, stosuje się wiele związków frazeologicznych, skrótów, przenośni, wobec tego nie powinniśmy tłumaczyć tekstów dosłownie.

Szukaj inspiracji z radiem Tuba.FM!

Jeżeli szukasz dla siebie dobrej muzyki do słuchania, w radiu internetowym Tuba.FM czeka na ciebie szeroka gama świetnych propozycji. Wystarczy tylko kilka chwil, aby znaleźć swoją ulubioną stację radiową lub stworzyć ją samodzielnie, aby grała twoją ulubioną muzykę przez 24 godziny na dobę. Radia internetowego Tuba.FM możesz słuchać na swoim komputerze, smartfonie lub na tablecie. Zapraszamy do dołączenia go grona słuchaczy radia internetowego Tuba.FM już teraz!

Tłumaczenie piosenki