Andrzej Zaucha i podobni artyści

 Andrzej Zaucha — Złota kolekcja Andrzej Zaucha — C'EST LA VIE Andrzej Zaucha — A. Zaucha Andrzej Zaucha — STARE, NOWE, NAJNOWSZE

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Andrzej Zaucha i podobni artyści" online

Andrzej Zaucha – popularny polski wokalista jazzowy oraz popowy, a także instrumentalista i muzyczny samouk, który urodził się 12 stycznia 1949 roku w Krakowie. Artysta grał na saksofonie oraz perkusji, występował także jako aktor telewizyjny i na scenie kabaretowej. Poświęcił się muzyce, chociaż jego wyuczonym zawodem był zecer i osiągał sukcesy jako sportowiec - zdobywał nawet medale w mistrzostwach kajakarskich.

Podczas swojej kariery, Zaucha związał się z kilkoma zespołami: Czarty, Telstar, Dżamble (z którą wylansował przebój ”Wymyśliłem ciebie”), Anawa, Grupa Doktora Q, Kwadrat i Kasa Chorych, a także występował w formacjach jazzowych, takich jak: Beale Street Band i Playing Family. Występował zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Muzyk rozpoczął karierę solową w 1980 roku, a w drugiej połowie lat 80-tych był jednym z najpopularniejszych wokalistów w Polsce. Największą popularność zyskał po występie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1988 roku, podczas którego zaprezentował wielki przebój ”Byłaś serca biciem”. Andrzej Zaucha nagrał takie hity, jak: ”Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, Bądź moim natchnieniem”, Siódmy rok”, ”C’est la vie - Paryż z pocztówki” oraz ”Baby, ach te baby” – duet z Ryszardem Rynkowskim. W latach 90-tych współtworzył grupę kabaretową Sami, do której należeli także: Andrzej Sikorowski i Krzysztof Piasecki.

Andrzej Zaucha zginął śmiercią tragiczną 10 października 1991. Artysta i aktorka Zuzanna Leśniak zostali śmiertelnie postrzeleni na parkingu samochodowym przez zazdrosnego męża kobiety, francuskiego reżysera, Yves`a Goulaisa.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również