Anita Lipnicka i podobni artyści

 Anita Lipnicka — To Co Naprawdę Anita Lipnicka — EMU Anita Lipnicka — ELF Anita Lipnicka — Vena Amoris

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Anita Lipnicka i podobni artyści" online

Anita Lipnicka urodziła się 13 czerwca 1975 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsze kroki na scenie stawiała w 1993 roku, w zespole Varius Manx, z którym nagrała dwie płyty: „Emu” i „Elf”. Albumy przyniosły grupie ogólnopolską sławę, a także nagrodę Grand Prix na festiwalu w Sopocie ’94 i tytuł Najlepszego Zespołu ’95 na Koncercie Indywidualności w Wieliczce.

W 1996 roku artystka rozpoczęła karierę solową. Jej pierwsza solowa płyta, „Wszystko się może zdarzyć”, powstała przy współpracy z takimi gwiazdami jak Mick Jagger, Rod Stewart, Liza Minelli czy Paul McCartney i zapewniła Anicie Lipnickiej nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku. Drugi krążek artystki „To co naprawdę”, promowany singlami „Gin z tonikiem”, „Historia jednej miłości” i „O niczym” zyskał status Złotej Płyty. Także album z 2000 roku „Moje oczy są zielone” okazał się sukcesem.

W 2002 roku w życiu Anity Lipnickiej pojawił się John Porter, walijski muzyk i kompozytor, z którym wokalistka rozpoczęła współpracę muzyczną, a niedługo potem artyści zostali także parą w życiu prywatnym. Ich pierwszy wspólny krążek, „Nieprzyzwoite piosenki”, zdobył Fryderyka w kategorii Album Roku Pop, a promujący go kawałek „Bones of Love” stał się wielkim hitem. Kolejny album duetu, „Inside Story”, miał premierę w 2005 roku i promował go singiel „Hold On”. W 2008 roku ukazała się pożegnalna płyta zatytułowana „Goodbye”, z której pochodzą utwory „Old Time Radio” i „Lonesome Traveller”. Jednak rok później wydany został krążek „Hard Land Of Wonder”, którym Lipnicka ogłosiła powrót do kariery solowej. W 2010 roku płyta zdobyła Fryderyka w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również