Anna Jantar i podobni artyści

 Anna Jantar — Po Tamtej Stronie Anna Jantar — Pieśni O Pracy Budowlanych Anna Jantar — ZAWSZE GDZIEŚ CZEKA KTOŚ Anna Jantar — Cygańska Jesień

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Anna Jantar i podobni artyści" online

Anna Jantar – jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek w latach 70-tych, która jest także matką znanej piosenkarki Natalii Kukulskiej. Urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu jako Anna Szmeterling. Pod koniec lat 60-tych, artystka występowała z zespołem Polne kwiaty oraz następnie z formacją Waganci wraz ze swoim przyszłym mężem, kompozytorem Jarosławem Kukulskim. Z zespołem wylansowała przebój ”Co ja w tobie widziałam”.

Jantar osiągnęła największą popularność w latach 70-tych - była wtedy jedną z czołowych polskich wokalistek muzyki rozrywkowej. Wtedy też artystka zaczęła występować pod pseudonimem Anna Jantar. Jednym z pierwszych, dużych sukcesów piosenkarki był występ na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1973 roku, podczas którego zaprezentowała jeden ze swoich największych przebojów, ”Najtrudniejszy polski krok”. Wokalistka była kilkukrotną laureatką festiwali w Opolu i Sopocie, występowała także za granicą, między innymi na festiwalach w Dreźnie czy Lublanie.

Jantar wylansowała wiele ikonicznych już hitów, takich jak: ”Tyle słońca w całym mieście”, ”Nic nie może wiecznie trwać”, ”Baju-baj proszę pana (Jambalaya)”,Przetańczyć z tobą chcę całą noc”, ”Staruszek świat”, ”Za każdy uśmiech” oraz ”Radość najpiękniejszych lat. Współpracowała z wieloma polskimi muzykami, takimi jak: Stanisław Soyka, Zbigniew Hołdys, Bogusław Mec czy grupa Perfect.

Anna Jantar zginęła tragicznie w katastrofie lotniczej na warszawskim Okęciu 25 marca 1980 roku. Po jej szokującej śmierci wielu artystów nagrało piosenki na jej cześć, między innymi: Budka Suflera, Halina Frąckowiak i Krzysztof Krawczyk. Od 1984 roku na festiwalu w Opolu debiutantom przyznaje się nagrody imienia Anny Jantar.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również