Armia i podobni artyści

 Armia — Pocałunek Mongolskiego Księcia Armia — Exodus Armia — Antiarmia Armia — Droga

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Armia i podobni artyści" online

Armia to polska grupa punk rockowa i hardrockowa. Została stworzona na przełomie 1984/1985 roku, a jego skład zmieniał się wielokrotnie. Obecnie zespół tworzą: Tomasz „Tom Bombadil” „Budzy” Budzynski (teksty, śpiew, okładki), Krzysztof „Banan” Banasik (waltornia), Krzysztof „Dr Kmieta” Kmiecik (bas), Paweł Klimczak (gitara), Rafał „Frantz” Giec (gitara), Tomasz „Krzyżyk” Krzyżaniak (perkusja). Charakterystycznym wyznacznikiem ich brzmienia jest sekcja dęta, a szczególnie waltornia oraz poetyckie teksty. Zdarza się, że sięgają także po skrzypce, saksofon, flet lub wiolonczelę.

Zespół Armia założyli Tomasz Budzyński, Sławomir Gołaszewski oraz Robert Brylewski. Zadebiutowali w 1987 roku utworem ”Aguirre”, wkrótce po tym wydali pierwszy longplay ”Antiarmia”. Zespół Armia wydał w sumie kilkanaście płyt, z których wydana w 1990 roku ”Legenda” oraz ”Triodante” w 1994 roku, zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. Grupa odegrała setki koncertów w całej Polsce oraz brała udział w wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą.

W odróżnieniu od typowej muzyki punkowej, teksty zespołu Armia mają charakter poetycki, społeczny i duchowy. Autorem większości tekstów jest Tomasz Budzyński, który w trakcie pracy inspiruje się innymi artystami: J.R.R.Tolkienem, Samuelem Beckettem i innymi. Ostatnią płytę Armia wydała w 2009 roku pt. ”Freak”, która różni się od poprzednich albumów w warstwie muzycznej oraz tekstowej - wszystkie teksty są w języku angielskim.

  • Podobne

Komentarze