Behemoth i podobni artyści

 Behemoth — Pandemonic Incantations Behemoth — Abyssus Abyssum Invocat Behemoth — Demigod Behemoth — Evangelion

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Behemoth i podobni artyści" online

Behemoth – jeden z najpopularniejszych polskich zespołów metalowych, który zrobił także karierę międzynarodową. Pierwotną nazwą grupy był Baphomet. Formacja, której nazwa oznacza po hebrajsku słowo ”bestie”, powstała w 1991 roku w Gdańsku, a założyli ją nastoletni wówczas muzycy, Adam Darski oraz Adam Muraszko. Obecnie w składzie zespołu znajdują się: Adam "Nergal" Darski, Zbigniew "Inferno" Promiński oraz Tomasz "Orion" Wróblewski.

Behemoth zadebiutował w 1992 roku demo ”Endless Damnation” i sukcesywnie powiększał swoje grono fanów oraz zyskiwał coraz lepsze opinie krytyki. Efektem był kontrakt płytowy z niemiecką wytwórnią w 1995 roku, który zapoczątkował popularność grupy za granicą. Debiutancki longplay, ”Sventevith (Storming Near the Baltic)” ukazał się rok wcześniej. Łącznie Behemoth mają jak dotąd na koncie 9 albumów studyjnych, a krążki zespołu zostały z sukcesem wydane w wielu krajach, takich jak: Niemcy, Włochy, Szwecja czy Stany Zjednoczone. Wydawnictwo ”The Apostasy” z 2007 roku było pierwszym polskim albumem, który pojawił się na prestiżowym, amerykańskim zestawieniu bestsellerów magazynu Billboard. Największy sukces komercyjny uzyskał dziewiąty album Behemotha zatytułowany ”Evangelion”, który w Polsce zdobył status złotej płyty i stał się bestsellerem także w Finlandii, Austrii, Kanadzie, Francji czy USA.

Twórczość formacji Behemoth opiera się na eksperymentowaniu z wieloma podgatunkami muzyki metalowej, takimi jak: black metal, pagan metal czy death metal, a także na nawiązaniach do okultyzmu i filozofii Bliskiego Wschodu. Koncerty grupy niekiedy wzbudzały w Polsce wiele kontrowersji związanych z charakterystycznym, mrocznym wizerunkiem zespołu, nastawieniem antychrześcijańskim i stosunkiem do symboli religijnych. Lider zespołu Adam Darski znalazł się na 17. miejscu zestawienia najlepszych na świecie gitarzystów deathmetalowych, przygotowanego przez prestiżowy ”Decibel Magazine”. Behemoth ma na koncie wiele nagród muzycznych, w tym główną nagrodę muzyczną polskiego rynku fonograficznego, Fryderyk w kategorii „album roku metal” za ”Evangelion” w 2010 roku.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również