Chet Baker i podobni artyści

 Chet Baker — She Was Too Good To Me Chet Baker — Chet Is Back Chet Baker — My Funny Valentine Chet Baker — The Best Of Chet Baker Sings

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Chet Baker i podobni artyści" online

Chet Baker - popularny, amerykański muzyk jazzowy, który był zarówno wokalistą, jak i grał na instrumentach dętych – trąbce oraz skrzydłówce. Urodził się 23 grudnia 1929 roku w Oklahomie jako Chesney Henry "Chet" Baker Junior. Obydwoje jego rodziców było profesjonalnymi muzykami, Baker miał więc styczność z muzyką od dzieciństwa.

Popularność muzyka rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy zaczął występować z popularnym saksofonistą, Charliem Parkerem, a następnie stał się członkiem grupy Gerry Mulligan Quartet, z którą wylansował przebojowy cover szlagieru ”My Funny Valentine”. Mimo ogromnego sukcesu, kwartet rozpadł się rok później z powodu aresztowania Chata Bakera. Artysta współpracował z wieloma muzykami: pianistą Russem Freemanem, basistami Carsonem Smithem i Joe Mondragonem oraz perkusistami, jak Larry Bunker czy Bob Neel.

Przez lata Chat Baker miał poważne problemy z uzależnieniem od narkotyków oraz notorycznie trafiał do aresztu, dlatego do muzyki wrócił po dłuższej przerwie dopiero w latach 70-tych. Artysta tworzył oraz nagrywał w Europie, zwykle pod szyldem niezależnych wytwórni. W 1983 roku szersza publiczność ponownie zauważyła Bakera, kiedy ten nawiązał współpracę z wokalistą Elvisem Costello – Amerykanin zagrał w utworze piosenkarza, ”Shipbuilding”.

Do najpopularniejszych utworów Chata Bakera należą kompozycje: "Chetty`s Lullaby", "Freeway", "Early Morning Mood", "Two a Day", "So Che Ti Perderò" ("I Know I Will Lose You"), "The Route", "Skidadidlin`", "New Morning Blues", "Dessert”, "Blue Gilles", czy "Anticipated Blues", a jego najbardziej znanym krążkiem jest album Chet Baker Sings, It Could Happen to You. Artysta specjalizował się głównie w odmiany muzyki zwanej West Coast Jazz, której szybko stał się ikoną. Zmarł 13 maja 1988 roku prawdopodobnie z powodu przedawkowania narkotyków.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również