Cyndi Lauper i podobni artyści

 Cyndi Lauper — BRING YA TO THE BRINK Cyndi Lauper —  Cyndi Lauper — A NIGHT TO REMEMBER Cyndi Lauper — Memphis Blues

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Cyndi Lauper i podobni artyści" online

Cyndi Lauper – amerykańska wokalistka oraz aktorka, która urodziła się 22 czerwca 1953 roku w Nowym Jorku jako Cynthia Ann Stephanie Lauper. Muzyka towarzyszyła artystce od najmłodszych lat – Lauper wychowała się, słuchając takich gwiazd, jak: The Beatles, Ella Fitzgerald, Judy Garland czy Billie Holiday, a już w wieku 12 lat zaczęła grać na gitarze akustycznej oraz komponować własne utwory. Cyndi Lauper występowała w kilku zespołach, z których najważniejszy jest założony wraz z Johnem Turim Blue Angel, w którym zwróciła na siebie uwagę na rynku muzycznym. W 1977 roku wokalistka poważnie uszkodziła strony głosowe, co groziło zupełną utratą głosu – Amerykanka wróciła jednak do śpiewania po roku leczenia.

Jej debiutancki, solowy album zatytułowany ”She’s So Unusual” ukazał się w 1983 roku i stał się światowym bestsellerem – na świecie sprzedano ponad 20 milionów jego egzemplarzy. Krążek znalazł się na liście „500 najlepszych albumów wszech czasów” magazynu Rolling Stone, a pochodzą z niego takie przeboje, jak: największy hit Cyndi Lauper, ”Girls Just Want to Have Fun”, ”Time After Time”, ”She Bop” czy ”All Through The Night” – wszystkie te utwory znalazły się w pierwszej piątce na liście przebojów Billboardu. W 1987 roku Lauper otrzymała nagrodę Grammy w kategorii „najlepszy nowy artysta”.

Sukces debiutu powtórzył drugi album wokalistki, ”True Colors” na którym znalazły się hity: "True Colors", "Change of Heartoraz "What`s Going On". Lauper wydała kilkanaście albumów, w tym bluesowy bestseller ”Memphis Blues” z 2010 roku, brała także udział w słynnym, charytatywnym projekcie ”USA for Africa”, nagrywając przebojowy, światowy singiel We Are the World” wraz z takimi gwiazdami muzyki, jak: Michael Jackson, Lionel Richie, Stevie Wonder, Tina Turner, Bob Dylan, Ray Charles, Diana Ross czy Billy Joel. Sukcesami Lauper są także popularny singiel "The Goonies `R` Good Enough" nagrany do filmu ”Goonies” z 1985 roku oraz jej autorski musical ”Kinky Boots”, za który artystka otrzymała aż 6 prestiżowych nagród Tony, w tym za ”najlepszy musical” oraz ”najlepszą muzykę”.

Cyndi Lauper znana jest ze swojego charakterystycznego, krzykliwego stylu, który wyróżniał ją na rynku muzycznym w latach 80-tych i przyczynił się do jej olbrzymiej popularności. W swojej kilkudziesięcioletniej działalności Amerykanka łączyła pop, rock, a nawet blues i soul. Lauper znana jest także jako aktywistka oraz działaczka humanitarna – wokalistka działa przede wszystkim na rzecz osób o odmiennej orientacji seksualnej.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również