Czesław Niemen i podobni artyści

 Czesław Niemen — SEN O WARSZAWIE Czesław Niemen — Dziwny jest ten świat Czesław Niemen — CZłOWIEK JAM NIEWDZIęCZNY Czesław Niemen — Enigmatic

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Czesław Niemen i podobni artyści" online

Czesław Niemen to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych polskich artystów, kompozytorów, autorów piosenek, wokalistów i instrumentalistów. Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki urodził się 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach. Swój pseudonim artystyczny – Niemen – przyjął od rzeki Niemen, która płynie niedaleko jego miejsca urodzenia.

Twórczość Czesława Niemena

Już od najmłodszych lat Niemen zainteresowany był muzyką. Swoją karierę rozpoczął jako piosenkarz śpiewający ballady, piosenki rockowe, rock and rollowe, a także big-bitowe. Występował także w teatrach studenckich, kabaretach, klubie Żak w Gdańsku – interesowała go wówczas muzyka latynoamerykańska.

W 1962 roku poznał Franciszka Walickiego, który zaczął promować jego występy. Odniósł sukces na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i niedługo potem w nagrodę pojechał w trasę po kraju z zespołem Czerwono-Czarni. Później zaczął występować z zespołem Niebiesko-Czarni, z którym zagrał w 1963 roku w słynnej paryskiej sali Olympia. Do największych przebojów Niemena, w początkowej fazie jego twórczości, należą utwory „Czy wiesz?” i „Pod Papugami”.

Następnie zaczął występować z grupą Akwarele. Zarejestrował album „Dziwny jest ten świat” – był to jego pierwszy autorski album, na którym znalazła się tytułowa piosenka. Jego kolejne sukcesy to płyta „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”. Pod koniec lat sześćdziesiątych występował z grupą Niemen Enigmatic, a od lat siedemdziesiątych obrał kierunek awangardowy i psychodeliczny w swojej muzyce. 17 listopada 2001 do sprzedaży weszła ostatnia jego płyta studyjna „spodchmurykapelusza”. Artysta zmarł 17 stycznia 2004 roku.

Dzisiaj uznawany jest za jednego z najlepszych twórców muzyki ostatnich lat, który popularny był nie tylko w Polsce, ale również zrobił międzynarodową karierę. Był wielokrotnie nagradzany, między innymi został wybrany w roku 1999 wykonawcą wszech czasów w plebiscycie Polityki. 20 lutego 2011 roku we wsi Stare Wasiliszki na Białorusi otwarto muzeum jego imienia.

Słuchaj muzyki Czesława Niemena w radiu on-line Tuba.FM

Jeżeli Czesław Niemen należy do grona Twoich ulubionych artystów, radio internetowe jego imienia to najlepsza propozycja przeznaczona dla Ciebie – to tutaj możesz słuchać przez cały czas piosenek tego wyjątkowego twórcy. Gramy je przez 24 godziny na dobę i możesz słuchać ich całkowicie za darmo – na swoim komputerze, smartfonie lub tablecie z wykorzystaniem naszej aplikacji mobilnej.

Możesz również znaleźć u nas muzykę podobnych artystów, takich jak: Zbigniew Hołdys, Wojciech Gąssowski, No To Co, Kurylewicz, Warska, Wanda Warska, Ada Rusowicz czy Jacek Lech, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich, ponieważ wybór muzyki u nas jest największy w internecie.

Dołącz już teraz do słuchaczy naszego radia internetowego Czesław Niemen w Tuba.FM i przypomnij sobie największe hity, a także poznaj te mniej znane utwory ze wszystkich albumów Niemena. Zapraszamy serdecznie do wybrania naszego radia internetowego Tuba.FM. Tutaj muzyka czeka na Ciebie przez całą dobę i bez żadnych dodatkowych opłat!

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również