Damon Albarn i podobni artyści

 Bobby Womack — Check It Out (The Best Of) Blur — THE BEST OF Graham Coxon — THE SPINNING TOP Gorillaz — Plastic Beach
Radio tego artysty jest dostępne wyłącznie z utworami podobnych artystów.

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Damon Albarn – brytyjski wokalista, kompozytor, producent oraz multiinstrumentalista, który jest frontmanem dwóch popularnych formacji: Blur oraz Gorillaz. Urodził się 23 marca 1968 roku w Londynie, a muzyką zaczął interesować się od szóstego roku życia. Artysta łączy w swojej twórczości elementy wielu gatunków muzycznych: rocka, Britpopu, alternatywy, hip hopu, trip hopu oraz elektroniki.

Damon Albarn stworzył Blur w 1989 roku wraz z muzykami: Graham Coxonem, Alex Jamesem oraz Dave Rowntreem. Ich debiutancki album, ”Leisure” ukazał się dwa lata później. Aż pięć płyt formacji znalazło się na samym szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii – ”Parklife”, ”The Great Escape”, ”Blur”, ”13” oraz ”Think Tank”. Blur, który przyczynił się spopularyzowania Britpopu, ma na koncie kilka przebojowych singli: ”Song 2”, który stał się hitem także w Stanach Zjednoczonych, w których Albarn przez jakiś czas przebywał, ”Girls & Boys”, ”Tender”, ”Out of Time”, ”Beetlebum” czy ”Country House”.

W 1998 roku Damon Albarn założył wraz z grafikiem Jamiem Hewlettem swoją drugą, wirtualną formację Gorrilaz, której członkami jest czterech animowanych muzyków całkowicie wymyślonych na rzecz projektu. Zespół odniósł światowy sukces i wylansował takie przeboje, jak: ”Feel Good Inc.”, ”DARE”, ”Dirty Harry” czy ”Clint Eastwood”, a ich albumem, który odniósł największy sukces komercyjny jest bestsellerowy ”Demon Days” z 2005 roku.

W 2014 Albarn wydał swój solowy debiut zatytułowany, ”Everyday Robots”, który został świetnie przyjęty przez krytykę i zadebiutował na drugim miejscy brytyjskiego zestawienia płytowych bestsellerów. Z krążka pochodzą single: "Everyday Robots", "Lonely Press Play", "Hollow Ponds" oraz ”Heavy Seas of Love”. Damon Albarn jest także członkiem nieposiadającej nazwy supergrupy, często nazywanej The Good, the Bad & the Queen od tytułu ich pierwszego wydawnictwa. Alborn tworzy zespół wraz z muzykami: Paul Simononem, Simon Tongiem oraz Tony Allenem. Artysta jest także autorem muzyki do sztuki ”Monkey: Journey to the West” oraz opery ”Dr Dee: An English Opera”. Jest także zaangażowany w działalność charytatywną i polityczną.

  • Podobne

Komentarze