Danny Elfman i podobni artyści

 Danny Elfman —

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Danny Elfman i podobni artyści" online

Danny Elfman – słynny, amerykański kompozytor, który znany jest szczególnie jako twórca muzyki filmowej. Określany jest jako „najgorętszy kompozytor Hollywood” i jest jednym z najpopularniejszych twórców w amerykańskim przemyśle filmowym. Urodził się 29 maja 1953 roku w Los Angeles jako Daniel Robert Elfman i już jako mały chłopiec fascynował się światem teatru i muzyki.

W 1972 roku Danny Elfman założył grupę Oingo Boingo, która pierwotnie nazywała się The Mystic Knights of the Oingo Boingo i która była połączeniem sztuki i performance’u z takimi gatunkami muzyki, jak: new wave, rock czy później ska. Debiutem Elfmana w roli kompozytora muzyki filmowej był soundtrack do filmu jego brata, Richarda Elfmana, ”Forbidden Zone”, który opierał się na twórczości Oingo Bongo. Grupa rozpadła się w 1995 roku.

W 1985 roku Danny Elfman rozpoczął wieloletnią współpracę ze słynnym reżyserem filmowym, Timem Burtonem. Kompozytor skomponował muzykę do większości filmów Amerykanina, takich jak: ”Sok z żuka, ”Edward Nożycoręki, ”Miasteczko Halloween”, ”Jeździec bez głowy”, ”Planeta małp”, ”Gnijąca panna młoda”, ”Charlie i fabryka czekolady”, ”Alicja w Krainie Czarów” czy ”Frankenweenie”. Ich najsławniejszą kolaboracją, która przyczyniła się do wzrostu popularności muzyka, jest film ”Batman”, za który w 1990 Elfman otrzymał nagrodę Grammy w kategorii ”najlepsza kompozycja instrumentalna”. Danny Elfman i Tim Burton są jednym z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych duetów w show biznesie.

W 1989 roku Elfman skomponował główny temat do kultowego animowanego serialu ”Simpsonowie”, za który otrzymał nominację do nagrody Grammy. Kompozytor jest twórcą muzyki do między innymi takich popularnych filmów, jak: ”Mission Impossible”, ”Faceci w czerni”, ”Buntownik z wyboru”, ”Chicago”, ”Spider-Man”, ”Obywatel Milk”, ”Poradnik pozytywnego myślenia”, ”American Hustle” czy ”Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Danny Elfman był czterokrotnie nominowany do prestiżowych Oscarów oraz dwukrotnie do Złotych Globów, ma także na koncie statuetkę Emmy za temat do serialu ”Gotowe na wszystko”. Łącznie Elfman otrzymał za swoją twórczość 33 nagrody spośród 75 nominacji. Muzyk jest także wokalistą i kompozytorem, a w swojej muzyce często wykorzystuje elementy musicalu.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również