Dave Brubeck i podobni artyści

 Dave Brubeck — Dave Brubeck Dave Brubeck — TIME FURTHER OUT Dave Brubeck — Brubeck Plays Brubeck Dave Brubeck — Young Lions & Old Tigers

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Dave Brubeck i podobni artyści" online

Dave Brubeck – amerykański muzyk jazzowy, kompozytor oraz pianista, który urodził się 6 grudnia 1920 roku w Kalifornii jako David Warren Brubeck. Mimo, że nie planował zostać muzykiem, jego matka pianistka nauczyła go grać na pianinie i Brubeck szybko zaczął komponować własną muzykę.

W 1951 roku powstał Dave Brubeck Quartet, w którym Brubeckowi towarzyszył jego wieloletni partner muzyczny, saksofonista Paul Desmond. Jazzowa formacja zyskała znaczącą popularność, dzięki takim albumom, jak: Jazz at Oberlin (1953), Jazz at the College of the Pacific (1953) czy Jazz Goes to College (1954). W 1954 roku Dave Brubeck został drugim jazzowym muzykiem w historii, który pojawił się na okładce prestiżowego magazynu ”Time” (pierwszym był Louis Armstrong).

Do najpopularniejszych przebojów Dave Brubeck Quartet należą melodie: ”In Your Own Sweet Way”, ”Take Five” czy ”Unsquare Dance”, a albumem, który został świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność, był krążek ”Time Out” z 1959 roku. Album pokrył się platyną, stając się pierwszym jazzowym albumem, który uzyskał status platynowej płyty. Dave Brubeck Quartet, którego skład wielokrotnie się zmieniał, zakończył działalność w1967 roku.

Dave Brubeck komponował także muzykę sakralną, jak na przykład utwory: The Light in the Wilderness” czy ”The Gates of Justice”, a także melodie do produkcji telewizyjnych: ”This is America, Charlie Brown” i ”Mr. Broadway”. Brubeck jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej płodnych kompozytorów amerykańskich, na jego cześć została nawet nazwana asteroida 5079 Brubeck. W 2010 roku muzyk otrzymał tytuł doktora honoris causa na prestiżowym Berklee College of Music. Zmarł 5 grudnia 2012 roku, dzień przed swoimi 92. urodzinami.

  • Podobne

Komentarze