Dean Martin i podobni artyści

 Dean Martin — Forever Cool Dean Martin — FOREVER COOL Dean Martin — Movin' With Nancy Dean Martin — Memories Are Made of This

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Dean Martin i podobni artyści" online

Dean Martin – słynny, amerykański wokalista, aktor i komik, który znany był jako ”King of Cool” z powodu swojego naturalnego wdzięku, charyzmy i humoru. Urodził się 7 czerwca 1917 roku jako Dino Paul Crocetti – jego ojciec był Włochem, a matka posiadała zarówno włoskie, jak i amerykańskie korzenie. Zanim rozpoczął karierę muzyczną, Martin był bokserem i pracował jako krupier w kasynie. W drugiej połowie lat 40-tych Dean Martin zaczął występować w nocnych klubach, a także stawał się rozpoznawalny jako aktor i komik.

W 1946 roku Dean Martin zaczął współpracować z Jerrym Lewisem i artyści zaczęli występować jako aktorski duet, łącząc w swoich występach swoje talenty aktorskie i muzyczne. Martin i Lewis byli jednymi z najpopularniejszych amerykańskich komików w latach 40-tych. Duet przestał istnieć po 10 latach działalności, w 1956 roku. Lata 60-te były okresem wzmożonej popularności Martina – artysta wystąpił między innymi w filmie ”Długi tydzień w Parkman” roku u boku Franka Sinatry, ”Rio Bravo” z roku z Johnem Waynem czy ”Pocałuj mnie, głuptasie” z Kim Novak.

Jako wokalista, Dean Martin nagrał rekordową ilość ponad 100 albumów oraz 600 utworów. Wokalista nagrał wiele ponadczasowych hitów, takich jak: "Memories Are Made of This", "That`s Amore", "Everybody Loves Somebody", "You`re Nobody till Somebody Loves You", "Sway", "The Door is Still Open to My Heart", "Volare” czy "Ain`t That a Kick in the Head?". Martina porównywano do takich popularnych piosenkarzy, jak: Bing Crosby czy Perry Como, a na stylu śpiewania wokalisty wzorował się podobno Elvis Presley. Muzyk tworzył także utwory w stylu country i western, co pokazał na przykład na albumach: ”The Hit Sound of Dean Martin”, ”Welcome to My World” i ”Gentle On My Mind”. Martin nagrał także przebojowy duet z Martiną McBride, ”Baby, It’s Cold Oustide.

Dean Martin był także członkiem niezwykle popularnej grupy The Rat Pack, w skład której wchodzili też: Frank Sinatra, Joey Bishop, Peter Lawford oraz Sammy Davis, Jr. Występy muzyków w Las Vegas były niesamowicie popularne i zapisały się w historii tego słynnego miasta. W 1965 roku Dean Martin zaczął prowadzić własny program telewizyjny ”The Dean Martin Show”, który aż do swojego zakończenia w 1974 roku, cieszył się wielką popularnością widzów.

Martin zmarł na raka płuc w wieku 78 lat w Boże Narodzenie 1995 roku. W 2009 roku Dean Martin został wyróżniony pośmiertną nagrodą Grammy za całokształt twórczości. W mieście Steubenville odbywa się coroczny Dean Martin Festival.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również