Dolly Parton i podobni artyści

 Barbra Streisand — 1974 - Butterfly Dixie Chicks — Taking The Long Way Kenny Rogers — We Are The World Patsy Cline — Showcase
Radio tego artysty jest dostępne wyłącznie z utworami podobnych artystów.

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Dolly Parton- jedna z najbardziej znanych amerykańskich piosenkarek country, autorka tekstów, aktorka i producentka filmowa. Na scenie muzycznej od 1955 roku. Jest matką chrzestną Miley Cyrus. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.

Dolly Rebecca Parton urodziła się 19 stycznia 1946 roku w Seuvierville, w stanie Tennessee. Występy zaczęła w wieku 13 lat w lokalnym radiu i telewizji. Już wtedy nagrała swój pierwszy album dla wytwórni Goldband Records. Podczas występu na Grand Ole Opry spotkała Johnny’ego Casha, który poradził jej by zawsze trzymała się swojego stylu. Artystka po ukończeniu szkoły średniej przeprowadziła się do Nashville- kolebki artystów country. Na początku swojej kariery zajmowała się pisaniem piosenek dla innych osób.

Od 1965 roku Dolly Parton pracowała na własne nazwisko. Jej pierwsze single osiągnęły dobre pozycje na amerykańskiej liście przebojów country. Na podium listy trafiła na początku lat 70. Nagrany przez nią cover piosenki Jimmie’go Rodgersa „Mule Skinner Blues” osiągnął 3 miejsce na liście a kolejny singiel „Joshua” osiągnął pierwszą pozycję. Utwór który powtórzył ten sukces, to singiel nagrany w 1974 roku „Jolien”. Jest to jedna z najbardziej znanych piosenek Dolly Parton. Już w tym czasie okrzyknięta została jedną z najwybitniejszych piosenkarek muzyki country.

Karierę filmową rozpoczęła w latach 80, nie tylko jako aktorka, ale też kompozytorka muzyki filmowej. Za role w filmie „Od dziewiątej do piątej” została nominowana do Złotego Globa. Dolly Parton została też właścicielką firmy produkującej filmy Sandollar Production, która produkowała serial „Buffy- pogromca wampirów”.

Dolly Parton nadal jest aktywna na scenie country i pop.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również