Edith Piaf i podobni artyści

 Edith Piaf — The Very Best Of Edith Piaf Edith Piaf — Edith Piaf Edith Piaf — The Very Best Edith Piaf — DUOS

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Edith Piaf i podobni artyści" online

Edith Piaf- właściwie Edith Giovan Gassion, francuska pieśniarka, urodzona w 1915 roku, zmarła 10 października 1963 roku. Zagrała w 10 filmach. Jej najsłynniejszy utwór „La Vie en Rose”,uznany został za ponadczasowy. W 1998 pośmiertnie otrzymała nagrodę Grammy Hall of Fame.

Edith Piaf urodziła się w biednej dzielnicy Paryża. W dzieciństwie, wraz z ojcem, zarabiała śpiewając na ulicy. Zanim została gwiazdą śpiewała na placach i w kafejkach. W 1935 na jednym z placy dostrzegł ją Louis Lepiee. Mężczyzna został jej menagerem i nadał jej przydomek „La Mome Piaf”, co oznacza „mały wróbelek”. Kolejnym menagerem został biznesman Raymond Asso. Pod jego skrzydłami Edith Piaf nagrała pierwsze utwory. Gdy Asso powołano do wojska, jej karierą zajęli się Michelin Emerem, Paul Meuriss oraz Margourite Monnot. W tym czasie artystka stawała się coraz bardziej rozpoznawalna. W latach 50. nagrała swoje największe przeboje: „Milord”, „Non, Je Ne Regrette Rien”, „L’Accordeoniste”, „La Wie En Rose” czy „Padam, Padam”.

Pomimo ogromnych sukcesów, Edith Piaf prywatnie nie była szczęśliwa. Główną przyczyną smutku był ból po stracie ukochanego- boksera Marcela Cerdana, który zginął w katastrofie lotniczej. Artystka w hołdzie dla ukochanego nagrała utwór „L’ Hymne a l’Amour”. Piosenkarka zaczęła nadużywać alkoholu i zażywać morfinę. W 1952 roku wyszła za mąż za Jacquesa Pillsa, który zmusił ją do odbycia odwyku. Przez kolejne lata artystka głównie koncertowała, jednak pogłębiały się jej problemy zdrowotne. W 1963 zmarła w swoim domu w Plascassier.

Edith Piaf została pochowana na paryskim Pere- Lachaise. Do dziś uważana jest za jedną z najpopularniejszych francuskich artystek. Powstało wiele filmów opowiadających o jej życiu.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również