Fryderyk Chopin i podobni artyści

 Fryderyk Chopin — Kołysanki Fryderyk Chopin — ESSENTIAL CLASSICAL CHILLOUT Fryderyk Chopin — Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin — Muzyka Dla Ucha Malucha

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Fryderyk Chopin i podobni artyści" online

Fryderyka Franciszka Chopina nie trzeba nikomu przedstawiać. Był jednym z najbardziej znanych fortepianistów swojego pokolenia, czasów romantyzmu oraz kompozytorem pochodzenia polskiego. Jego muzyka odznaczała się czerpaniem inspiracji z muzyki ludowej, pogłębionej o ekspresję. Fryderyk Chopin urodził się w 1810 w Żelazowej Woli, a zmarł 39 lat później w Paryżu na gruźlicę.

Chopin i jego muzyka

Chopin już jako 6-latek, zaczął pobierać nauki gry na fortepianie, a 24 lutego 1818 roku dał pierwszy publiczny występ. W 1822 zaczął pobierać prywatne lekcje kompozycji. Długie godziny nauki gry na instrumencie, zostały docenione przez samego Cesarza I Romanowa, przed którym wystąpił ze swoimi utworami. Kariera Fryderyka potoczyła się w jednym kierunku, stał się sławny zarówno w Polsce, jak i na świecie. Coraz częściej koncertował po całej Europie, udzielał prywatnych lekcji gry na fortepianie i nauczał młodych ludzi. W 1831 roku wyjechał na stałe do Paryża, w którym w 1848 roku zagrał ostatni koncert. Jego stan zdrowia zaczął się pogarszać i mimo leków oraz stosowania się do zaleceń lekarza, zmarł 17 października 1849 roku. Fryderyk Chopin przez całe swoje życie był wierny tylko muzyce poważnej (klasycznej). Każdy gatunek z muzyki poważnej charakteryzował się innymi cechami: polonezy były bardzo dramatyczne i rozbudowane, mazurki nawiązywały do muzyki ludowej, nokturny były liryczne i niezwykle melodyjne, ballady powstały pod wpływem twórczości Adama Mickiewicza, etiudy miały charakter pedagogiczny, preludia to utwory krótkie oddające hołd Janowi Sebastianowi Bachowi.

Chopin i ciekawostki

Niewiele osób wie, że w czasie II wojny światowej utwory kompozytora były zakazane, w celu obniżenia morałów i odwagi Polaków. Z czasem zaczęto jednak sugerować, ze Chopin był pochodzenia niemieckiego. Powstało kilkanaście filmów o życiu Polaka, większość z nich nawiązywała do jego związku z George Sand. W 1995 roku powstało muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, niedaleko starego miasta.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również