Goran Bregović i podobni artyści

 Goran Bregović — Ederlezi Goran Bregović — UNDERGROUND [SOUNDTRACK] Goran Bregović — QUEEN MARGOT [SOUNDTRACK] Goran Bregović — Arizona Dream (Soundtrack)

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Goran Bregović i podobni artyści" online

Goran Bregović- kompozytor muzyki rockowej, etnicznej i elektronicznej.

Artysta jest synem Chorwata i Serbki, urodził się w Sarajewie. Karierę muzyczną rozpoczął jako lider popularnego jugosłowiańskiego zespołu rockowego Bijelo Dugme. Jego pierwszy album „Dom za vesanje” wydany został w 1990 roku.

Cechą charakterystyczną twórczości artysty jest fakt łączenia tradycyjnych, bałkańskich rytmów z dźwiękami syntezatora. W swoim dorobku Goran Bregović ma 15 albumów studyjnych. Do współpracy często zapraszał takich muzyków jak Cesária Évora, Iggy Pop czy Sezen Aksu. Polskiej publiczności dał poznać się ze współpracy z Kayah, nagrywając z nią w 1999 roku płytę „Kayah i Bregović” oraz tworząc z Krzysztofem Krawczykiem album „Krzysztof Krawczyk and Goran Bregović” z 2002 roku.

Za płytę z Kayah para otrzymała Fryderyka za płytę roku i wideo roku (do singla promującego wydawnictwo, „Prawy do lewego”).

Bregovićznany jest także z komponowania ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak „Arizona Dream”, „Czas Cyganów” czy „Undeground”.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również