Grzegorz Turnau i podobni artyści

 Grzegorz Turnau — Ino Grzegorz Turnau — Fabryka Klamek Grzegorz Turnau — THE LOOK OF LOVE - BURT BACHARACH SONGBOOK Grzegorz Turnau — 11:11

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Grzegorz Turnau i podobni artyści" online

Grzegorz Turnau - polski wokalista, kompozytor i pianista, który w swojej twórczości łączy poezję śpiewaną z elementami jazzu i smooth jazzu. Artysta urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie i już od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie.

Grzegorz Turnau zadebiutował w 1984 roku na Festiwalu Piosenki Studenckim w Krakowie, na którym zdobył główną nagrodę za utwór "Znów wędrujemy". Wkrótce potem zauważył go Piotr Skrzynecki, dzięki czemu Turnau trafił do słynnej Piwnicy pod Baranami.

Debiutancki album muzyka, "Naprawdę nie dzieje się nic" ukazał się w 1991 roku i uzyskał status złotej płyty - sukces ten powtórzyły kolejne płyty Turnaua, między innymi: "Pod światło" czy "Ultima". Artysta ma też koncie platynowe krążki, jak bestsellerowe "To tu, to tam" z 1999 roku czy "Historia pewnej podróży". Turnau nagrał wiele przebojów, które były zarówno aranżacjami wierszy poetów polskich (Krzysztof Kamil Baczyński, Bolesław Leśmian, Zbigniew Herbert), jak i zagranicznych (E.E. Cummings, William Shakespeare), a także własnych tekstów muzyka ("Pamięć", "Kino Bałtyk").

Do najpopularniejszych utworów Grzegorza Turnaua należą kawałki: "Cichosza", "Między ciszą a ciszą", "Naprawdę nie dzieje się nic", "Znów wędrujemy", "Tutaj jestem", "Wiem" czy "Kawałek cienia". Muzyk współpracował z takimi polskimi artystami, jak: Zbigniew Preisner, Stanisław Soyka, Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska, Wojciech Waglewski czy Dorota Miśkiewicz. Turnau często komponuje też muzykę filmową, jak na przykład do filmu "Zakochany Anioł" z 2005 roku.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również