Grzegorz Z Ciechowa i podobni artyści

 Czesław Niemen — Enigmatic Grzegorz Turnau — Fabryka Klamek Marek Grechuta — KOROWOD (1971) (CD. 2 BOX ŚWIECIE NASZ) Marek Grechuta — KOROWÓD
Radio tego artysty jest dostępne wyłącznie z utworami podobnych artystów.

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Grzegorz Ciechowski - polski muzyk rockowy i alternatywny, który znany był zarówno ze swojej twórczości solowej, jak i jako wokalista formacji Republika. Ciechowski, który był także flecistą, pianistą i kompozytorem, urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Muzyk od najmłodszych kat szlifował swoje zdolności artystyczne - występował między innymi w zespołach Nocny Pociąg czy Jazz Formation.

W 1979 roku Grzegorz Ciechowski stał się członkiem grupy Res Publica, która związana była ze studenckim klubem Nova, istniejącym w pobliżu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym artysta studiował polonitykę. Zespół rozpadł się w 1980 roku po odejściu lidera Jana Castora, jednak Ciechowski wkrótce potem przejął funkcję wokalisty, a formacja zmieniła nazwę na Republika. Popularność Republiki rozpoczęła się w 1982 roku - do jej fenomenu przyczyniły się w dużej mierze nowatorskie i społecznie szczere teksty Grzegorza Ciechowskiego.

Zespół Grzegorza Ciechowskiego, który istniał w latach: 1981 - 1986 i 1990 - 2002 nagrał osiem płyt studyjnych, między innymi: "Nowe sytuacje" i "Republika marzeń" i wylansował wiele wciąż popularnych przebojów, takich jak: "Biała flaga", "Telefony", "Kombinat", "Śmierć w bikini", "Mamona", "Tak długo czekam (Ciało)", "Arktyka", "Obcy astronom" czy "Poranna wiadomość".

Jako solista, Grzegorz Ciechowski tworzył pod pseudonimami - jako Obywatel G.C. nagrał bestsellerową, pokrytą złotem płytę "Tak! Tak!", na której znalazły się hity: "Nie pytaj o Polskę" oraz "Tak... tak... to ja!". W 1996 roku jako Grzegorz z Ciechowa muzyk wydał eksperymentalny, folkowy krążek, "ojDADAna", z której pochodzi przebój "Piejo kury, piejo". W 2001 roku Ciechowski skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu "Wiedźmin" w reżyserii Marka Brodzkiego - album został, już po śmierci Ciechowskiego, nagrodzony przez Polską Akademię Filmową statuetką "Orzeł" w Gdyni w kategorii "najlepsza muzyka". Ciechowski pisał także utwory innymi artystom, między innymi jako Ewa Omernik Justynie Steczkowskiej czy grupie Lady Pank, dla której napisał przebój "Zostawcie Titanica".

Grzegorz Ciechowski zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 roku w warszawskim szpitalu w wyniku nieudanej operacji tętniaka serca. Po jego śmierci grupa Republika definitywnie zakończyła działalność. Ciechowski uważany jest za jednego z najbardziej charyzmatycznych i orygialnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Artysta został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Odrodzenia Polski przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również