M.I.A. i podobni artyści

 M.I.A. — KALA M.I.A. — Kala M.I.A. — Kala M.I.A. — SLUMDOG MILLIONAIRE [SOUNDTRACK]

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "M.I.A. i podobni artyści" online

M.I.A. — brytyjska wokalistka. Urodzona 18 lipca 1975 w Londynie jako Mathangi „Maya” Arulpragasam. W swojej twórczości czerpie z wielu gatunków: hip-hopu, dance i muzyki elektronicznej. Artystka wydała trzy albumy studyjne, lansując ponad dwadzieścia singli.

M.I.A. debiutowała w roku 2005 płytą „Arular”. Krążek promowały single: „Sunshowers”, „Galang”, „Bucky Done Gun”, „Galang ’05”. Dwa lata później wydała kolejny krążek — „Kala”. To właśnie ten album przyniósł młodej wokalistce ogromną popularność. Płyta sprzedała się w wysokim nakładzie pokrywając się w Wielkiej Brytanii srebrem, a w USA i Kanadzie złotem. W 2010 roku ukazała się trzecia studyjna płyta — „Maya”. Krążek promowało aż siedem singli, wśród nich: „XXXO”, „Born Free” i „Teqkilla”.

M.I.A. nominowana była do wielu prestiżowych nagród (w tym Grammy). Zdobywając: Groovelot Music & Fashion Awards, dwukrotnie ASCAP i BET Awards. Wokalistka zrealizowała teledyski do swoich największych hitów (między innymi: „Jimmy”, „Born Free” i „Sunshine”), odbyła też cztery duże trasy koncertowe, podróżując po całym świecie.

M.I.A. to pseudonim artystyczny brytyjskiej piosenkarki - Mathangi „Maya” Arulpragasam. Wokalistka urodziła się 17 lipca 1977 roku w dzielnicy Londynu - Hounslow.

W późnych latach 80. jedenastoletnia M.I.A. zaczęła uczyć się języka angielskiego. To właśnie tutaj, na osiedlu domków komunalnych w Mitcham, miała pierwszy kontakt z zachodnią muzyką i zaczęła wsłuchiwać się w programy radiowe. Tu właśnie miała swe początki sympatia artystki do hip-hopu i rapu. M.I.A. wstąpiła na akademię sztuk pięknych w Londynie, gdzie malowała obrazy poświęcone tamilskim rebeliantom. W ostateczności zajęła się muzyką.

M.I.A. to skrót od Missing in Action (zaginiony w akcji). Piosenkarka zadebiutowała w 2005 roku albumem ”Arular”, który był nominowany do nagrody „Mercury”. Dwa lata później wydała kolejny krążek zatytułowany ”Kala”. Płyta została ogłoszona „Albumem Miesiąca” magazynu Mixmag, a przez wielu określany jest albumem 2007 roku. Jej muzyka ma własny styl, na który składają sie elementy grime, hip-hop, ragga, dancehall i electro.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również