Maanam i podobni artyści

 Maanam — Nocny patrol Maanam — Nocny patrol Maanam — RÓŻA Maanam — Rockandrolle

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Maanam i podobni artyści" online

Maanam - polski zespół rockowy. Wszystko zaczęło się w grudniu 1975 roku, gdy Marek Jackowski i Milo Kurtis zagrali koncert w warszawskim Teatrze Studio. Występ przebiegł tak dobrze, że muzycy postanowili kontynuować współpracę. Nazwa dla projektu powstała z kombinacji imion panów.

Maanam – wczesne początki

W 1976 podczas koncertu w poznańskim klubie Aspirynka do duetu dołączyła Kora, przeistaczając go w trio. Wiosną 1977 zespół powiększył swoje grono o Anglika Johna Portera. Kolaboracja nie przetrwała próby czasu i po dwóch latach Porter opuścił Maanam. Wkrótce duet Jackowski/Kora wydał singiel "Hamlet/Oprócz". Latem 1979 do składu przychodzą Ryszard Oleksiński, jego brat Krzysztof oraz Ryszard Kupidura.

Wielka sława i koniec działalności zespołu Maanam

Na początku lat 80. premierę ma „Boskie Buenos”, wstrząsając polską opinią publiczną. Niedługo potem nagrany zostaje debiutancki longplay „Maanam”, a w styczniu 1982 jego następca „O!”. Zespół jest już największym hitem, na krajowym rynku muzycznym. Na początku 1983 wydany zostaje singiel „Kocham Cię, kochanie moje”. W 1984 roku Maanam odmawia wystąpienia na koncercie przyjaźni ze Związkiem Radzieckim, za co trafia na czarną listę i znika z mediów. Do łask wraca pod naciskiem rzeszy fanów. Dwa lata później Kora ogłasza rozwiązanie grupy, kontynuując karierę solową.

Maanam – powrót na scenę

W latach 90. nastąpił wielki come-back zespołu, uwieńczony międzynarodową trasą koncertową oraz wydaniem kilku płyt studyjnych m.in. „Maanamania” czy „Róża”. Dwudziestopięciolecie istnienia Maanamu uczczono dwoma koncertami w Sali Kongresowej oraz udostępnieniem koncertowego DVD, pierwszego w historii projektu. 1 grudnia 2008 ogłoszono zawieszenie działalności na czas nieokreślony.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również