Marek Grechuta i podobni artyści

 Marek Grechuta — KOROWOD (1971) (CD. 2 BOX ŚWIECIE NASZ) Marek Grechuta — KOROWÓD Marek Grechuta — MAGIA OBŁOKÓW Marek Grechuta — Tańcząc w słońcu

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Marek Grechuta i podobni artyści" online

Marek Grechuta uważany jest, za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej. Piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz w jednej osobie. Poruszał się w szerokim przedziale muzycznym. Poza poezją śpiewaną, tworzył również rock progresywny, jazz-rock oraz rock symfoniczny. Włącz Tubę.FM i zanurz się w świecie doskonałej muzyki. Tylko u nas Grechuta piosenki znajdziesz, w jednym miejscu.

Marek Grechuta – początki kariery

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu, zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Pochowano go w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowieckiego. Pogrzeb zgromadził członków Piwnicy pod Baranami, fanów i przyjaciół artysty, a w jego trakcie wspominano twórczość muzyka i poety. Był człowiekiem wielu talentów. Przede wszystkim jednak doskonałym muzykiem. Artysta od najmłodszych lat szkolił się w grze na fortepianie. Na studiach wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył Kabaret Architektów „Anawa”. W 1967 zajął drugie miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Był to jego publiczny debiut w roli wokalisty. Cztery lata później zakończył działalność z Anawą. Zaangażował się wówczas w nowy projekt o nazwie WIEM (W Innej Epoce Muzycznej), z którym nagrał dwa albumy. Od 1976 współpracował z Piwnicą pod Baranami, sławnym krakowskim kabaretem i miejscem spotkań artystów.

Marek Grechuta – nagrody i wyróżnienia

Biografia artysty aż pęka w szwach, od nagród i wyróżnień, które otrzymał. Grechuta piosenki były wielokrotnie doceniane, przez krytyków i publiczność. Marek Grechuta zdobył m.in. dwukrotnie Nagrodę Główną Grand Prix na KFPP w Opolu. Raz za piosenkę „Korowód” w 1971 roku, drugi raz za „Hop, szklankę piwa” w 1977 roku. W 1999 roku otrzymał Złotą płytę za sprzedanie 50 tys. egzemplarzy albumu „Dni, których jeszcze nie znamy”. Pośmiertnie zaś został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Najbardziej rozpoznawalne piosenki artysty to przede wszystkim „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj” oraz „Dni, których nie znamy”. Ostatni album muzyka, zatytułowany „Niezwykłe miejsca”, pochodzi z 2003 roku. Wcześniejsze płyty to m.in. „Dziesięć ważnych słów” (1994), „Wiosna – ach to ty” (1987), „Śpiewające obrazy” (1981) czy „Korowód” (1971). Łącznie Grechuta wydał 13 studyjnych albumów oraz osiem koncertowych. Jego płyty cieszą się dużą popularnością po dziś dzień.

Marek Grechuta – największe przeboje

Marek Grechuta to niewątpliwie nietuzinkowa postać polskiej sceny muzycznej. Jego piosenki towarzyszą nam prawie każdego dnia, gdyż rozgłośnie radiowe pamiętają o tym wspaniałym muzyku. My również pamiętamy i zachęcamy do posłuchania długiej playlisty z najpiękniejszymi utworami Grechuty. Wystarczy włączyć Tubę.fm, aby płyty tego wybitnego artysty wywołały uśmiech na Waszych twarzach. Niech Grechuta piosenki, zawita także w Twoim domu.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również