Mari Boine i podobni artyści

 Mari Boine — Gula gula Mari Boine — Gula gula Mari Boine — Eight Seasons Mari Boine — Gula gula

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Mari Boine i podobni artyści" online

Mari Boine, wcześniej znana jako Mari Boine Persen, jest muzykiem, autorką tekstów, producentką. Pochodzi z norweskiej Laponii i wykonuje głównie muzykę tradycyjną dla tego regionu – yoik, ale także folk, jazz oraz rock. Instrumentem, na którym gra, jest bęben.

Swój debiutancki album, Jaskatvuođa maŋŋá wydała w 1958. Zwrócił on uwagę opinii publicznej z powodu pochodzenia Boine oraz jej manifestacji. Lapończycy byli dyskryminowani, a ich tradycyjne piosenki, yoik, piętnowane jako coś niewłaściwego. Artystka od najmłodszych lat przeciwstawiała się takiemu traktowaniu, z każdym kolejnym albumem mocniej zaznaczając swoją postawę. Przestała posługiwać się drugim członem nazwiska, ponieważ identyfikował ją jako Norweżkę. W 1994 odmówiła występu na zimowych igrzyskach olimpijskich, bo sprzeciwiała się reprezentowaniu Lapończyków jako mniejszości.

Za swoją działalność Boine została licznie nagradzana. Wyznaczono ją na rycerza, honorując Orderem Świętego Olafa pierwszego stopnia za różnorodność artystyczną. W 2012 wyznaczoną ją na „statsstipendiat”, artystę finansowanego publicznie, co jest najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie sztuki w Norwegii.

  • Podobne

Komentarze