Radio "Myslovitz i podobni artyści" online
Myslovitz to jeden z popularniejszych zespołów rockowych. Powstali w 1992 roku w Mysłowicach, a założycielami są: Artur Rojek, Wojciech Powaga, oraz bracia – Jacek i Wojciech Kuderscy. W 1996 r. dołączył do zespołu gitarzysta i klawiszowiec Przemysław Myszor. Od 2012 roku, po odejściu Rojka, głównej twarzy zespołu, nowym wokalistą został Michał Kowalonek.
Historia zespołu Myslovitz
Grupa powstała w 1992 roku i bardzo szybko zyskała na popularności. Ich pierwszy koncert odbył się w studenckim klubie „Olimp”. Zajęcie drugiego miejsca w konkursie „Garaż” umożliwiło im nagranie własnego albumu w profesjonalnym studiu. Album Myslovitz został okrzyknięty odkryciem roku i doceniony przez wielu dziennikarzy muzycznych. W 1996 roku wydali swój drugi album, z jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów „Peggy Brown”. W 1998 r. wyruszyli w swoje pierwsze międzynarodowe tournée, goszcząc w Szwecji, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. W 1999 r. nagrali płytę „Miłość w oczach popkultury”, która w obecnej chwili posiada status „podwójnej platyny”. To właśnie na niej znajduje się największy hit zespołu „Długość dźwięku samotności”. Do 2012 roku wydali jeszcze pięć albumów, komponując w wolnych chwilach muzykę do filmów lub biorąc udział w innych projektach muzycznych. W 2012 roku, zespół podniósł się po stracie Artura Rojka, nadal koncertując i nagrywając kolejne płyty. Rok później (2013) Myslovitz wydał kolejną płytę, już z nowym wokalistą – Michałem Kowalonkiem.
Myslovitz I Mysłowice
Myslovitz kultywuje tradycję, nadając nazwę zespołowi od nazwy miejscowości, z której pochodzą. Sytuacja była o tyle ciekawa, że w ruinach domów rodzinnego miasteczka, znaleźli piec kaflowy z niemieckim napisem „Myslovitz”. Dzięki ich działalności i zachęcaniu młodych artystów do działania, obecnie Mysłowice są żywą sceną dla wszystkich grających rocka alternatywnego. Miasto nie posiadało odpowiednich funduszy, żeby wesprzeć Rojka, w tworzeniu jego festiwalu w związku z czym, zmuszony był przenieść swój OFF Festival do Katowic. Co za tym idzie, scena muzyki alternatywnej w Mysłowicach już nie działa tak prężnie.
DYSKOGRAFIA
Albumy studyjne:
Myslovitz (1995)
Sun Machine (1996)
Z rozmyślań przy śniadaniu (1997)
Miłość w czasach popkultury (1999)
Korova Milky Bar (2002)
Korova milky Bar – wersja anglojęzyczna (2003)
Skalary, mieczyki, neonki (2004)
Happiness is easy (2006)
Nieważne jak wysoko jesteśmy… (2011)
1.577 (2013)
Komentarze