Nina Simone i podobni artyści

 Nina Simone — Here Comes the Sun Nina Simone — LITTLE GIRL BLUE Nina Simone — The Best vol. 2 Nina Simone — NINA SIMONE IN CONCERT

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Nina Simone i podobni artyści" online

Nina Simone- właściwie Eunice Kathleen Waymon, amerykańska pianistka, piosenkarka i autorka tekstów. Szerokiemu gronu znana jest przede wszystkim z wykonania utworu Screamin` Jaya Hawkinsa ”I Put a Spell on You”.

Wokalistka urodziła się w 1933 r., czyli w czasach silnej segregacji rasowej. Była związana z walką o prawa obywatelskie, czemu dała również upust w kilku swoich politycznych utworach, m.in.: ”Blacklash Blues czy ”To Be Young”.

Nina Simone uczyła się w mieszczącej się w Nowym Jorku artystycznej szkole Juilliard School. Było to możliwe dzięki sponsorom. Nauka nie potrwała jednak długo, gdyż wokalistkę wyrzucono, co prawdopodobnie miało związek ze sprawami rasowymi. Swój pierwszy sukces Nina odnotowała w 1959 r., kiedy to nagrała piosenkę ”My Baby Just Cares For Me”, który był później znany m.in. z reklamy perfum Channel No.5.

Wykonywała głównie blues, soul, jazz i gospel, co nie dziwi, zwłaszcza, że Simone zaczynała śpiewać w kościelnym chórze. Największą sławę przyniosła jej piosenka ”Sinnerman”, wykorzystywana później w wielu filmach, ostatnio w 2011 r. w ”Sherlock`u”.

Jej utwory bardzo często pojawiają się na ścieżkach dźwiękowych do filmów. Możemy je usłyszeć w ”Nietykalnych, ”Miami Vice czy w polskim ”Rewersie”. Nina Simone zmarła w 2003 r. w Karolinie Północnej.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również