Simon & Garfunkel i podobni artyści

 Simon & Garfunkel — Parsley, Sage, Rosemary And Thyme

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Simon & Garfunkel i podobni artyści" online

Simon & Garfunkel, amerykański duet folkowo-rockowy, składający się gitarzysty i twórcy tekstów Paula Simona oraz wokalisty Arta Garfunkela. Duet poznał się jeszcze w dzieciństwie w Kew Gardens Hills w Queens w Nowym Jorku w 1953 roku, gdzie po raz pierwszy nauczyli się harmonizować ze sobą nawzajem i zaczęli tworzyć oryginalny materiał. Do 1957 roku nastolatkowie zaliczyli swój pierwszy mały sukces z utworem Hey Schoolgirl imitującym ich idoli The Everly Brothers. Później duet rozszedł się - Simon oddał się nieudanemu dążeniu do kariery solowej. W 1963 na fali popularności folku ponownie zjednoczyli się i podpisali umowę z Columbia Records. Ich debiut, Wednesday Morning, 3 A.M., sprzedawał się kiepsko, więc muzycy znowu rozstali się. Simon przeprowadził się do Anglii by występować solo.

Remix ich utworu The Sound of Silence zyskał czas radiowy w Stanach w 1965 roku, stając się numerem jeden na liście Billboardu. Simon & Garfunkel ogłosili reaktywację, wydając drugi album Sounds of Silence. Wraz z wydaniem trzeciego krążka, Parsley, Sage, Rosemary and Thyme (1966) zyskali więcej kreatywnej kontroli. Ich muzyka znalazła się w filmie Absolwent (1967). Ich następna płyta, Bookends, zyskała na tej filmowej promocji. Ich wyboista relacja prowadziła do artystycznych nieporozumień, co zakończyło się rozstaniem w 1970 roku. Ostatni album, Bridge Over Troubled Water, stał się najlepiej rozpoznawalnym, a zarazem dochodowym, wydawnictwem duetu.

Simon & Grafunkel byli jednymi z najbardziej popularnych artystów lat 60. zaraz po The Beatles i Bobie Dylanie. Ich największe hity to I Am a Rock, Homeward Bound, Scarborough Fair, A Hazy Shade of Winter, Mrs. Robinson, Bridge over Troubled Water, The Boxer i Cecilia zdobyły szczyty list przebojów na całym świecie. Kilkakrotnie schodzili się po rozpadzie, najsławniejszy był koncert w Central Parku z 1981 roku, który zgromadził ponad pół miliona osób, stając się jednym z najbardziej tłumnych koncertów świata.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również