Skaldowie i podobni artyści

 Skaldowie — Piec Oceanow Skaldowie — GREATEST HITS Skaldowie — Piec Oceanow Skaldowie — Wszystkim zakochanym

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Skaldowie i podobni artyści" online

Skaldowie to krakowska grupa rockowa, która istnieje na polskim rynku od 50 lat. Od tego czasu zdobyli wiele nagród, gościli na wielu festiwalach, brali udział w licznych koncertach oraz wydali kilkanaście płyt. Jeden z nielicznych zespołów, którzy utrzymał fundament swojego składu osobowego od początku istnienia. Założycielami zespołu byli: Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Nagielski, Jerzy Tarasiński. Obecnie utrzymali się bracia Zielińscy oraz Jerzy Tarasiński. Głównym gatunkiem granym przez grupę jest rock, poszerzony z czasem o folk, jazz i rock’n’roll. Nazwa zespołu wywodzi się ze skandynawskiej kultury, w której skald oznaczało nadwornego poetę.

Historia zespołu Skaldowie

Zespół powstał jesienią 1965 roku w Krakowie. Po raz pierwszy dla publiczności zagrali na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki. Utwór „Moja czarownica” do słów Wiesława Dymnego okazał się dużym zaskoczeniem i zajęli dzięki niemu 1 miejsce. Bardzo szybko zyskali rzeszę fanów, co wpłynęło na ich dalszy rozwój. W 1967 roku wydali swoją pierwszą płytę „Skaldowie”. Do 1969 roku ich sława rosła, piosenki rozpoznawał każdy Polak w kraju oraz zagranicą, a piosenki znajdowały się na szczytach list przebojów. Swoje pierwsze zagraniczne tournée, odbyli po Stanach Zjednoczonych goszcząc m.in. w: Chicago, Toronto czy Nowym Yorku. Po powrocie nagrali jeszcze 2 płyty by w 1971 roku skupić się na karierze zagranicznej. Nagrali wówczas swoje największe przeboje w języku niemieckim. Do 1975 roku zespół oscylował w brzmieniu głośnego rocka, z czasem jednak charakter ich muzyki złagodniał, torując drogę jazzowi czy rock’n’rollu.

Spadek popularności i powrót zespołu Skaldowie

W 1977 roku Polacy zaczęli bojkotować zespół ze względu na błędnie podanego autora tekstu, zamiast Leszka Aleksandra Moczulskiego podano Leszka Moczulskiego (ówczesnego przewodniczącego KPN). Wycięto ich występ z transmisji, a nagranie zaginęło i nikt nie potrafił go odnaleźć. Przez kilka lat koncertowali po całej Polsce oraz wydali kilka płyt jednak, bez większego odzewu. Inaczej było w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich popularność pozwoliła zorganizować kolejną trasę koncertową. W 1982 roku zawiesili działalność muzyczną, kiedy dowiedzieli się o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie Polski. W 1987 roku zespół został reaktywowany i zaprezentował nowy singiel pt.: „Nie domykajmy drzwi” podczas XXV Festiwalu w Opolu. W 2015 roku z okazji 50-lecia istnienia zespołu wydano okazjonalne zestawy płyt z muzyką i dodatkami w limitowanej edycji.

DYSKOGRAFIA

Albumy studyjne:

Skaldowie (1967)

Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (1968)

Cała jesteś w skowronkach (1969)

Od wschodu do zachodu słońca (1970)

Ty (1970)

Wszystkim zakochanym (1972)

Krywań, Krywań (1972)

Szanujmy wspomnienia (1976)

Stworzenia świata część druga (1976)

Rezerwat miłości (1979)

Droga ludzi (1980)

Nie domykajmy drzwi (1989)

Po śniegu, po kolędzie (1994)

Podróż magiczna (1996)

Moje Betlejem (1997)

Harmonia świata (2006)

Skaldowie dzieciom (2007)

Oddychać i kochać (2009)

Z biegiem lat (2010)

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również