Smashing Pumpkins i podobni artyści

 Smashing Pumpkins — LOST HIGHWAY Smashing Pumpkins — MELON COLLIE AND THE INFINITE SADNESS Smashing Pumpkins — ADORE Smashing Pumpkins — Zeitgeist

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Smashing Pumpkins i podobni artyści" online

Smashing Pumpkins to amerykańska formacja alternatywna z Chicago. Powstała w 1998 roku z inicjatywy Billy’ego Corgana (wokal, gitara prowadząca) i Jamesa Iha (gitara rytmiczna, oprócz nich oryginalnie składała się z Jimmy’ego Chamberlina (perkusja) oraz D’arcy’ego Wretzky (gitara basowa). Skład przeszedł liczne zmiany składu. Obecnie jedynie Billy Corgan i gitarzysta rytmiczny Jeff Schroeder są oficjalnymi stałymi członkami.

Smashing Pumpkins cechują się różnorodnym, głębokim brzmieniem z dużym natężeniem gitar, a ich muzyka zahacza o gatunki takie jak gothic rock, heavy metal, dream pop, psychedelic rock, progressive rock, shoegaze i eletronica. Corgan jest głównym twórcą tekstów – jego wielkie muzyczne ambicje i tekstowe katharsis ukształtowały albumy oraz utwory zespołu często określane jako „doniesienia z koszmarnego świata Billy’ego Corgana”.

Smashing Pumpkins wdarli się do muzycznego mainstreamu ich drugim albumem z 1993 roku, Siamese Dream. Wierna publika pojawiła się po intensywnych trasach koncertowych, a także po wydaniu w 1995 Mellon Collie and the Infinite Sadness, które zadebiutowało jako numer jeden na liście Billboardu. Z 20 milionami kopii sprzedanych w samych Stanach Zjednoczonych, zespół był jednym z najbardziej rozchwytywanych w latach 90. Jednakże wewnętrzne spory, kłopoty z narkotykami oraz malejąca sprzedaż doprowadziły do rozpadu grupy w 2000 roku.

W 2006 roku Billy Corgan wraz z Jimmy’m Chamberlinem nagrali nowy album nazwany Zeitgeist. Po trasie koncertowej w 2007 oraz 2008 roku do składu dołączył gitarzysta Jeff Schroeder, a Chammberlin go opuścił na początku 2009. Później tego samego roku Corgan rozpoczął nową serię nagrań pod tytułem Teargarden by Kaleidyscope ze zmieniającym się gronem muzyków, która zaowocowała w wydanie krążka Oceania (2012). Zamykające dotychczasową dyskografię Monuments to an Elegy ujrzało światło dzienne 9 grudnia 2014 roku.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również