Soundgarden i podobni artyści

 Soundgarden — A-Sides Soundgarden — Telephantasm Soundgarden — DOWN ON THE UPSIDE Soundgarden — King Animal

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Soundgarden i podobni artyści" online

Soundgarden to amerykańska grupa muzyczna, wykonująca rock i grunge. Jej działalność przypada głównie na latach 1984-1997, jednak zespół reaktywował się w 2010 roku. Grupa, wraz z innymi legendarnymi zespołami, takimi jak: Alice in Chains, Nirvana oraz Pearl Jam, należy do tzw. „wielkiej czwórki z Seattle”. Włącz Tuba.FM i sprawdź najpopularniejsze piosenki grupy!

Soundgarden narodził się w stanie Waszyngton, a jego założycielami byli: wokalista i gitarzysta Chris Cornell, basista Hiro Yamamoto oraz gitarzysta wiodący Kim Thayil. Biografia grupy skupia się przede wszystkim na wypracowaniu własnego brzmienia nazwanego grunge. Zespół, obok Green River i The Melvins, uważany jest za jednego z pionierów tego gatunku. Skład grupy zmieniał się wielokrotnie.

Grupa zaczęła wydawać płyty w 1988 roku. Debiutancki krążek, „Ultramega OK”, nie cieszył się zbytnią popularnością. Dopiero premiera płyty „Badmotorfinger” zagwarantowała muzykom status podwójnej platyny. Najpopularniejszym krążkiem Soundgarden jest „Superunknown” (1994), z którego pochodzą takie piosenki jak „Spoonman”, „The Day I Tried to Live”, „My Wave” czy „Fell on Black Days”. Wydawać by się mogło, że biografia zespołu kończy się na chwilę przed 2000 rokiem, jednak grupa wróciła z nowym albumem „King Animal”, który został wydany w listopadzie 2012 roku. Po wieloletniej współpracy z wytwórnią A&M Records, członkowie Soundgarden zdecydowali się podpisać kontrakt w konkurencyjnej oficynie, Universal. Szósta płyta grupy, została bardzo dobrze przyjęta przez zarówno starych, jak i nowych fanów gitarowych brzmień. Piosenki otrzymały także wiele pochwał, ze strony krytyków muzycznych i recenzentów.

Soundgarden zostali nominowani do nagrody Grammy aż 8 razy, a statuetkę udało im się zdobyć dwukrotnie, w kategoriach Najlepszy Rockowy Album oraz Najlepszy Hardrockowy Występ. Na przestrzeni lat grupa nakręciła ponad 20 teledysków. Zespół ma na swoim koncie także kawałek nagrany z Brian Mayem, brytyjskim gitarzystą i wokalistą rockowym, współzałożyciel zespołu Queen. Biografia Soundgarden, w dalszym ciągu pozostaje otwartą kartą. Dlatego wszystkich miłośników ostrego grania, zachęcamy do przesłuchania nowej i płyty i starszych kawałków kapeli z Seattle, które znajdziecie w Tubie.FM.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również