Stanisław Soyka i podobni artyści

 Stanisław Soyka — RETROSPEKCJA Stanisław Soyka — PAN TADEUSZ [SOUNDTRACK] Stanisław Soyka — NEOPOSITIVE Stanisław Soyka — ZŁOTA KOLEKCJA - CUD NIEPAMIĘCI

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Stanisław Soyka i podobni artyści" online

Stanisław Soyka- właściwie Stanisław Sojka, polski wokalista jazzowy, a także pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor i autor tekstów

Jego losy od początku były związane z muzyką, jako mały chłopiec śpiewał w kościelnym chórze, by później stać się kościelnym organistą. Jego ambicje sięgały jednak dużo dalej, a w ich realizacji z pewnością pomogło mu wstąpienie do katowickiej szkoły muzycznej, gdzie przede wszystkim uczył się aranżacji i kompozycji.

Soyka kojarzony jest głównie z muzyką jazzową, a także piosenką literacką zwaną inaczej poetycką. Teksty jego utworów są głębokie i niezwykle liryczne. Z czasem rozpoczął romans z muzyką popową, który otworzył mu drzwi do szerokiej publiczności.

W 1991 roku wydał akustyczny album zatytułowany po prostu ”Acoustic”, który stał się albumem roku. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż wkrótce potem rozpoczęła się album na tzw. nagrywanie „bez prądu”. W przeciągu całej swojej kariery, do tej pory wydał 14 albumów studyjnych, ostatni w 2012 roku. Często komponuje do wierszy poetów polskich np. do utworów Czesława Miłosza.

  • Podobne

Komentarze