Stare Dobre Małżeństwo i podobni artyści

 Stare Dobre Małżeństwo — Miejska strona Księżyca Stare Dobre Małżeństwo — Jednoczas Stare Dobre Małżeństwo — Dla wszystkich starczy miejsca Stare Dobre Małżeństwo — Niebieska tancbuda

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Stare Dobre Małżeństwo i podobni artyści" online

Stare Dobre Małżeństwo, to bardzo popularny zespół z gatunku poezji śpiewanej, niszowego rocka, bluesa i folku. Na tle innych zespołów wyróżnia ich wielka pasja, zaangażowanie oraz staranność przy doborze repertuaru oraz jego wykonania. Muzyka do większości utworów została skomponowana przez Krzysztofa Myszkowskiego. Wiersze zostały zaczerpnięte z twórczości: Bolesława Leśmiana, Bogdana Loebla, Jana Rybowicza, Józefa Barana, Adama Ziemianina czy Edwarda Stachury.

Historia zespołu Stare Dobre Małżeństwo

Z początkiem lat 80, dwóch przyjaciół z liceum, Krzysztof Myszkowski oraz Janusz Skrzypiec, zaczęli wspólnie grać. W 1984 roku wzięli po raz pierwszy udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej. Prowadzący przedstawił ich jako „Stare Dobre Małżeństwo” patrząc na ich wieloletnią przyjaźń i głęboką zażyłość. Od tego zdarzenia zaczęli sami nazywać tak swój duet, skracając go do „SDM”. Od eliminacji ich kariera muzyczna potoczyła się niezwykle sprawnie. Członkiem jury był lider zespołu „Wolna Grupa Bukowina”, z którym dali wspólny występ w 1984 roku. Do 2007 roku skład zespołu, z wyjątkiem męskiego duetu, stale się zmieniał. Głównym powodem rezygnacji członków zespołu była rozbieżność w wizji artystycznej oraz dalszego rozwoju grupy. Ostatnie słowo mieli jednakże przyjaciele, dlatego dochodziło do częstych rotacji. Dopiero w 2007 roku, skład zespołu był względnie stabilny. Koncertowali razem przez 5 lat, do 15 kwietnia 2012 roku, kiedy to SDM zagrało swój ostatni koncert w tymże składzie. Mimo tych zmian zespół nie stracił na popularności i wciąż, aktywnie koncertuje.

Skład zespołu Stare Dobre Małżeństwo

Warto wspomnieć, że Stare Dobre Małżeństwo to głównie zespół męski, który w swojej działalności tylko dwa razy współpracował z kobietami – Aliną Karolewicz i Aleksandrą Kiełb-Szawulą. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Krzysztof Myszkowskiego (śpiew, harmonijka, gitara), Roman Ziobro (gitara basowa i kontrabas) oraz Bolesław Pietraszkiewicz (gitary, instrumenty klawiszowe,cajon).

DYSKOGRAFIA

Albumy studyjne:

Dla wszystkich starczy miejsca (1990)

Makatki (1990)

Sercopisanie (1990)

Czarny blues o czwartej nad ranem (1992)

Pod wielkim dachem nieba (1992)

Niebieska tancbuda (1993)

Dolina w długich cieniach (1995)

Latawce (1996)

Miejska strona księżyca (1998)

Bieszczadzkie anioły (2000)

Kino objazdowe (2002)

Beretka dla Bejdaka (2004)

Missa Pagana (2005)

Tabletki ze słów (2006)

Jednoczas (2008)

Odwet pozorów (2009)

Maszeruj z chamem (2011)

Mówi mądrość (2013)

Kompresja ciszy (2015)

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również