The Smiths i podobni artyści

 The Smiths — HATFUL OF SORROW The Smiths — HATFUL OF SORROW The Smiths — MEAT IS MURDER The Smiths — Unreleased Demos and Instrumentals

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "The Smiths i podobni artyści" online

The Smiths to angielska grupa sformowana w Manchesterze w 1982 roku. Skład zespołu to wokalista Morrisey, gitarzysta Johnny Marr, basista Andy Rourke oraz perkusista Mike Joyce. Krytycy nazwali ich najważniejszy zespołem alternatywnego rocka brytyjskiej sceny niezależnej lat 80.

Oparta o duet tekstowy Morrisey – Marr, formacja podpisała umowę z niezależną wytwórnią Rough Trade Records, z którą wydali cztery albumy - The Simths (1984), Meat Is Murder (1985), The Queen Is Dead (1986) oraz Strangeways, Here We Come (1987). Cztery z ich krążków (wliczając w to trzy studyjne) znalazło się na liście 500 Najlepszych Albumów Wszechczasów magazynu Rolling Stone. The Smiths mają również na swoim koncie kilka kompilacji oraz liczne single spoza longplayów. Wiele z tych ostatnich dostało się do czołowej dwudziestki brytyjskiej listy przebojów, a wszystkie cztery płyty studyjne dostały się do czołowej piątki, łącznie z jednym, który znalazł się na samym szczycie. Zdobyli sobie wiernych fanów i pozostali kultowymi ulubieńcami, lecz ich sukces poza Wielką Brytanią był raczej ograniczony. Grupa rozpadła się w 1987, później odrzucając wielokrotne propozycje zjednoczenia.

The Smiths skupiali się na gitarze, basie i perkusji, a także fuzji rocka z lat 60. z post-punkiem, odrzucając oparty na syntezatorach dance-pop, popularny we wczesnych latach 80. Marr grał na gitarze Rickenbacker w sposób przywodzący na myśl Rogera McGuinna z The Byrds. Gra Marra miała wpływ na dźwięk późniejszych zespołów z Manchesteru, takich jak The Stone Roses czy Oasis. Teksty Morriseya to kombinacja motywów o szarym człowieku ze zjadliwym poczuciem humoru.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również