Vangelis i podobni artyści

 Vangelis — BLADE RUNNER [SOUNDTRACK] Vangelis — Chronicles Vangelis — Portraits Vangelis — Alexander (soundtrack)

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Vangelis i podobni artyści" online

Vangelis — grecki muzyk urodzony 29 marca 1943 roku w Volos jako Evangelos Odysseas Papathanassiou. Artysta komponuje muzykę sięgając po różne gatunki i style. Jego twórczość jest głównie kojarzona z muzyką elektroniczną i instrumentalną, rockiem progresywnym, new age oraz muzyką klasyczną. Artysta jest też autorem ścieżek dźwiękowych do wielu filmów.

Vangelis pierwsze płyty nagrywał w latach siedemdziesiątych. Debiutancki album ukazał się w roku 1972 i zatytułowany był „Fais que ton rêve soit plus long que la nuit”. Kolejne lata przyniosły niezwykle aktywny okres w twórczości artysty, który płyty wydawał niemal co roku. Do najważniejszych albumów skomponowanych przez greckiego muzyka należą: „Heaven and Hell” (1975), „Soil Festivities” (1984), „Voices” (1995) oraz „Oceanic” (1996).

Vangelis stworzył też wiele popularnych utworów, jednak znany jest głównie jako autor muzyki do wielu produkcji filmowych. Stworzył ścieżki między innymi do „Rydwanów ognia” (za muzykę do tego filmu otrzymał Oscara) i „Łowcy androidów”. Jego twórczość uhonorowana była wieloma prestiżowymi nagrodami i nominacjami.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również