Youssou N'dour i podobni artyści

 Youssou N'dour —  Youssou N'dour — Dakar Kingston Youssou N'dour — Guide (Wommat) Youssou N'dour — Dakar Kingston

Ocena:

Dziękujemy! Ocena została zapisana

Radio "Youssou N'dour i podobni artyści" online

Youssou N’Dour jest kompozytorem, wokalistą i perkusistą murzyńskim (z ludu Wolofów), obecnie najszerzej znany muzyk Czarnej Afryki. Urodził się w Dakarze 1 października 1959. Wiele krytyków o nim sądzi iż jego niesamowity głos kryje w sobie historię Afryki, a jego wysoki tembr głosu obejmuje pięć oktaw. Udziela się także w polityce i obecnie jest ministrem Kultury i Turystyki w Senegalu. Przygodę z muzyką rozpoczął od najmłodszych lat śpiewając podczas ceremonii religijnych. Wraz z biegiem lat był członkiem i założycielem takich kapel jak „Star Band”, „Etoile de Dakar” oraz w połowie lat osiemdziesiątych „Super Etoile”, w którym gra do dziś. Wraz ze swoim zespołem doprowadził do rozkwitu dość specyficznego stylu muzycznego którym jest mbalax.

Youssou N’Dour został odkryty dla europejskiej muzyki dzięki Peterowi Gabrielielowi, z którym współpracował przy kilku utworach na nowej płycie. Niedługo po tym wydarzeniu wyszła pierwsza międzynarodowa płyta: ”The Lion” (1989). Przez lata twórczości zostało wydane 28 krążków studyjnych i 9 kompilacji, a najpopularniejszą został ”Rokku Mi Rokk. Z pośród stosunkowo małej liczby singli, osiągały one spore sukcesy w Europie. Największym hitem okazał się ”7 seconds”, który wykonał z Nenehem Cherry’m.

Warto wspomnieć iż Youssou N’Dour bardzo mocno się udziela w promowaniu senegalskiej muzyki, rozwój młodych artystów oraz występuje w filmach i w polityce. Dodatkowo wydał płyty także w takich językach jak angielski czy jego rodowy język wolof.

  • Podobne

Komentarze

Zobacz również